Najczęściej popełniane błędy podczas wykonywania instalacji hydraulicznych
Nie trzeba nikogo przekonywać, jak ważna w każdym domu jest spawanie działająca instalacja hydrauliczna. Zapewnia odpowiedni komfort życia i pozwala korzystać z wielu urządzeń domowego użytku. Warto więc zwrócić uwagę na jej poprawne zaprojektowanie i dowiedzieć się, jakie są najczęściej popełniane błędy podczas wykonywania instalacji hydraulicznych.
Czym są instalacje hydrauliczne?
Instalacje hydrauliczne są układem rur łączących poszczególne odbiorniki wody użytkowej oraz systemem rur odprowadzających ścieki do kanalizacji. Ukryte są w konstrukcji budynku i często dostęp do nich jest ograniczony. Dlatego wykonane muszą być solidnie i z przestrzeganiem wszelkich zasad i norm, tak aby służyły bezawaryjnie przez wiele lat. Jak przekonują przedstawiciele hurtowni materiałów budowlanych SCMB Izolacje z Myśliborza, najważniejszym etapem budowy instalacji hydraulicznej jest wykonanie prawidłowego projektu hydrauliki. Powinien zawierać trasy przebiegu rur oraz ich przekroje, ustalone na podstawie planowanego zapotrzebowania na wodę i sposobu odprowadzenia ścieków. W przeciwnym razie użytkownicy mogą borykać się z wieloma niedogodnościami, wynikającymi z niskiego ciśnienia wody lub nieefektywnego odpływu nieczystości płynnych.
Przeczytaj również: Jak wykonać odwodnienie terenu?
Podstawowe błędy instalacyjne
Pierwsze błędy instalacyjne mogą pojawić się już przy doprowadzeniu instalacji wodnej do budynku. Należy przewidzieć przeprowadzenie rury w ławie fundamentowej poniżej głębokość przemarzania. Trzeba także zapewnić prawidłowe ułożenie rur kanalizacyjnych, tak aby odpływy znajdowały się w miejscach usytuowania pionów. Rury prowadzone muszą być prostymi, krótkimi odcinkami z jak najmniejszą liczbą załamań i ze spadkiem 2-3%. Warto również zwrócić uwagę na zabezpieczenie przegotowanych już instalacji na czas budowy. Częstym błędem instalatorów jest brak kompensacji instalacji, który wynika z nieuwzględnienia odkształcania się materiałów pod wpływem zmiany temperatur. Konsekwencją tego są zazwyczaj denerwujące odgłosy z instalacji, a nawet jej rozszczelnienie.
Przeczytaj również: Budownictwo z wykorzystaniem betonu
Inne błędy popełniane przy budowie instalacji hydraulicznych
Dużym problemem wynikającym ze źle wykonanej instalacji kanalizacyjnej, a szczególnie z braku odpowiedniego odpowietrzenia są nieprzyjemne zapachy w pomieszczeniach. Dlatego każdy pion kanalizacyjny powinien być odpowietrzany przez specjalne wywiewki, montowane ponad dachem. Bardzo ważne jest również wyposażenie wszystkich odpływów ścieków syfonami, które uniemożliwiają wydostawanie się wyziewów na zewnątrz instancji. Należy także pamiętać o doborze odpowiednich przekrojów rur zarówno w instancji wodnej, jak i kanalizacyjnej.
Przeczytaj również: Kontener socjalny jako ważny element zaplecza placu budowy
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana