Na czym polega regeneracja siłowników teleskopowych

Siłowniki teleskopowe to pewien rodzaj siłowników hydraulicznych, których zadaniem jest zwiększenie zasięgu roboczego maszyny. Nawet jeśli są używane przez doświadczonych specjalistów, niektóre z ich części ulegają uszkodzeniom i zużyciu. W takiej sytuacji najlepiej zdecydować się na regenerację siłowników teleskopowych. Na czym ona polega? Podpowiadamy.
Czym są siłowniki teleskopowe i do czego są stosowane?
Siłowniki teleskopowe są to urządzenia, które umożliwiają zwiększenie zasięgu roboczego siłownika przy jednoczesnym zachowaniu jak najmniejszych rozmiarów układu złożonego. Są one pewną odmianą siłowników hydraulicznych i wykorzystywane są w przypadku, kiedy potrzebne jest uzyskanie większego skoku przemieszczanego elementu roboczego niż ten, który jest w stanie nam zagwarantować konstrukcja tego rodzaju maszyny o mniej skomplikowanej budowie. Wykorzystywane są w urządzeniach o dużych gabarytach, takich jak na przykład naczepy samochodów dostawczych i niektórych pojazdów stosowanych na placach budowy.
Co może spowodować uszkodzenie siłownika teleskopowego?
Ze względu na to, że podczas produkcji siłowników teleskopowych dąży się do tego, aby ograniczyć stosowanie ciężkich materiałów, a co za tym idzie wagę urządzenia, są one narażone na pewne uszkodzenia mechaniczne. Zalicza się do nich najczęściej takie defekty jak:
- rysy wzdłużne na poszczególnych sekcjach,
- zużycie elementów uszczelniających lub prowadzących.
W takim przypadku konieczna jest wymiana cylindra, rozcięcie siłownika, przerobienie węzłów uszczelniających lub inne działania, czyli szeroko pojęta regeneracja urządzenia.
Regeneracja siłowników teleskopowych
Profesjonalna naprawa siłowników teleskopowych powinna być przeprowadzona przez specjalistyczny zespół, który posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenie zawodowe w tym zakresie, taki jak firma Reanimator. Regeneracja siłowników teleskopowych rozpoczyna się od wstępnych oględzin maszyny, następnie demontowane są jej poszczególne części. W kolejnym etapie specjalnie wyszkolony zespół specjalistów dopasowuje do urządzenia podzespoły i części, które muszą zostać zregenerowane. Oznacza to, że są one naprawiane, lub wymieniane – jeśli są mocno uszkodzone, a czasami jedynie uszczelnienie. W zależności od tego, z jakim rodzajem mankamentu mamy do czynienia, czasami konieczna jest również wymiana lub filtracja czynnika roboczego. W ostatnim etapie sprawdza się działanie urządzenia na specjalnym stanowisku diagnostycznym.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Far Andrzej Radzisławski
Elektrotechniczne artykuły - detal
woj. zachodniopomorskie70-131 Szczecin, Orawska 1
-
Majewski Dźwigi Goleniów Adam Majewski
Dźwigi, dźwigowe urządzenia
woj. zachodniopomorskie72-100 Goleniów, Adama Mickiewicza 26D