Na czym polega naprawa siłowników hydraulicznych?
Siłowniki hydrauliczne to podzespoły wielu maszyn rolnych, budowlanych, górniczych, przemysłowych i specjalistycznych, które zamieniają energię potencjalną cieczy w energię mechaniczną. Produkowane są one zaś w taki sposób, iż potrafią utrzymać swoje najwyższe parametry techniczne przez długie lata. Olbrzymie siły działające na siłowniki, niesprzyjające warunki zewnętrzne, a także wysoki poziom eksploatacji sprzyjają jednak awariom. Na szczęście podzespoły hydrauliczne z powodzeniem można serwisować, o czym dowiedzieć można się z kolejnych części artykułu.
O siłownikach hydraulicznych słów kilka
Siłowniki hydrauliczne zbudowane między innymi z tłoku, tłoczyska, pierścieni zagarniających, dławic, cylindrów czy licznych uszczelnień (np. buforowe, dławicy względem cylindra, tłoka względem tłoczyska). Mimo stosunkowo prostej konstrukcji elementów, które mogą ulec mniejszej lub większej awarii jest sporo. Dla dobrych serwisantów nie ma jednak zadań nie do wykonania, o czym każdego dnia przekonują się użytkownicy słowników hydraulicznych teleskopowych, jednotłoczyskowych jednokierunkowego działania, jednotłoczyskowych dwukierunkowego działania czy też siłowników dwutłoczyskowych.
Przeczytaj również: Zastosowanie i charakterystyka żeliwnych tłoków siłowników hydraulicznych
Jak wygląda naprawa siłowników hydraulicznych?
Naprawa siłowników hydraulicznych czy ich kompleksowy remont, zawsze rozpoczyna się od demontażu podzespołu na części pierwszy oraz od ich oczyszczenia. Pozwala to wykonać wnikliwą kontrolę stanu zużycia elementów wraz z wykrywaniem uszkodzeń. Dopiero wtedy można bowiem sporządzić ekspertyzę techniczną przekazanego do naprawy siłownika, a także wycenę serwisu. W przypadku jego opłacalność serwisant z pewnością:
Przeczytaj również: Jak wygląda proces certyfikacji normy 3834?
- wymieni wszystkie uszczelki oraz łożyska,
- wymieni wszystkie wadliwe części na nowe (oryginalne lub zamienne w wysokim standardzie),
- wyprodukuje części trudno dostępne,
- wyszlifuje tłoczyska i podda je chromowaniu,
- dorobi ucha cylindra i dławicy,
- wymieni rurę cylindra,
- wykonana drążenie tłoczysk i honowanie cylindrów.
Częścią remontu siłownika hydraulicznego musi być też test na stanowisku diagnostycznym po zakończonym serwisie. Klientowi bezsprzecznie powinno się przekazywać bowiem podzespół o parametrach technicznych zbliżonych do tych fabrycznych.
Przeczytaj również: W trosce o jakość spawania. Wdrożenia EN ISO 3834
Co powoduje awarie siłowników hydraulicznych?
Każdy właściciel maszyn z siłownikami hydraulicznymi powinien pytać mechaników z warsztatów specjalizujących się w ich regeneracji o to, w jaki sposób można zapobiec ich awariom. Same przeglądy okresowe czy konserwacje nie wystarczą, a duże znaczenie ma sposób eksploatowania tychże podzespołów. Użytkownicy powinni szczególnie uważać na zbyt niskie lub zbyt wysokie ciśnienie w układzie hydraulicznym, a także na zanieczyszczenie jego płynu roboczego. Olej musi być wymieniany regularnie. Wystrzegać trzeba się też nadmiernych obciążeń siłowników hydraulicznych oraz ich pracy ze zużytymi prowadnicami tłoczyska.
Każdy właściciel maszyny, który będzie zwracał uwagę na te potencjalne przyczyny awarii, z pewnością dobrze zabezpieczy podzespół przed poważnym uszkodzeniem.
Komu zlecić regenerację siłownika hydraulicznego?
Regeneracjami siłowników hydraulicznych zajmują się tylko wyspecjalizowane w takim serwisie warsztaty. Najczęściej są to dobrze wyposażone w nowoczesną technologię CNC pracownie usług tokarskich, frezarskich czy spawalniczych. Doskonałym przykładem jest zatem firma SIŁOVEX, która dzięki innowacyjnemu parkowi maszynowemu jest w stanie zapewnić szeroki wachlarz usług związanych z hydrauliką siłową.
Takie warsztaty są nawet gotowe przyjmować do serwisu siłowniki przesyłane przez klientów specjalnymi przekazami kurierskimi. Jak zaś podkreślają fachowcy od remontów układów hydraulicznych maszyn, serwis w większości przypadków jest znacznie bardziej opłacalny niż zakup nowych podzespołów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana