Na co zwrócić uwagę kupując pellet?

Aby zakupiony materiał opałowy był wydajny i przyjazny dla środowiska, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. W przeciwnym wypadku może być uzupełniony niedozwolonymi dodatkami. Wówczas kupujący straci nie tylko pieniądze, ale również narazi się na nieprzyjemne konsekwencje w postaci ulatniania się szkodliwych toksyn. O czym warto pamiętać przy zakupie pelletu?
Czym jest pellet?
Zgodnie z obowiązującymi normami pellet jest biopaliwem zagęszczonym z biomasy drzewnej z dodatkami lub bez nich występującym zazwyczaj w postaci kawałków w formie walca. Mają zazwyczaj długość na ogół od 5 do 40 mm i średnicę ok. 25 mm. W ciągu ostatnich lat popularność tego rodzaju materiału opałowego znacznie wzrosła i stała się jednym z najczęściej wybieranych zastępczych paliw w zamian za szkodliwy dla środowiska węgiel. Najwyższej jakości produkty tego typu oferuje producent pelletu DREW-STOL.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie pelletu?
Niestety podczas zakupu pelletu nietrudno trafić na nierzetelnego sprzedawcę, który oferuje towar złej jakości z toksycznymi dodatkami. Przed takim zakupem można się jednak uchronić. Odpowiedni pod względem jakości pellet drzewny, nieszkodliwy i wydajny będzie miał powierzchnię gładką, natomiast po spaleniu nie pozostawi dużo popiołu. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na strukturę materiału. Powinna być zbita, a powierzchnia śliska i błyszcząca.
Warto zwrócić uwagę na zapach produktu. Pelet drzewny wysokiej jakości nie zawiera żadnych sztucznych dodatków, dlatego woń powinna przypominać prawdziwe drewno. Jeżeli wyczuwalny jest charakterystyczny chemiczny aromat, lepiej będzie zrezygnować z zakupu. Pellet drzewny nie powinien również mieć temperatury wyższej niż 40 stopni Celsjusza, zwłaszcza przy pakowaniu do foliowych opakowań. Świadczyć będą o tym rozmoknięte, matowe granulki przy brzegach opakowania. W worku nie powinno znajdować się zbyt wiele pelletu o drobnej i pyłowej frakcji.
Jak sprawdzić, czy w pellecie są dodatki?
Przed zakupem opału można zamówić próbkę i umieścić ją w szklance z wodą. W ten sposób da się wykonać domowy test. Po pewnym czasie w wodzie pellet drzewny nasiąknie i rozpadnie się. Jeśli produkt nie jest uczciwy i czysty, pozostaną po nim stałe elementy, takie jak piasek, plastik i inne struktury.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Metpol Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Budowlane materiały
woj. wielkopolskie62-002 Suchy Las, Szyszkowa 6
-
Unitube Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Stal, wyroby stalowe
woj. opolskie47-120 Zawadzkie, Lubliniecka 7a
-
Klimczak Materiały Budowlane
Budowlane materiały
woj. wielkopolskie62-740 Tuliszków, Kasztelana Zaremby 16A