Kurtyny wodne. Znaczenie praktyczne i estetyczne

Wraz z postępującym ocieplaniem klimatu czekają nas też coraz bardziej upalne lata. Dlatego już teraz warto pomyśleć o rozwiązaniach do domu i ogrodu, dzięki którym wysokie temperatury czy suche powietrze nie będą już tak uciążliwe. Jednym z ciekawszych pomysłów są w tej dziedzinie kurtyny wodne. Kiedy warto zdecydować się na montaż takiego urządzenia?
Jak działa kurtyna wodna?
Kurtyna wodna jest urządzeniem przeznaczonym do chłodzenia powietrza poprzez rozpylanie wody w swoim otoczeniu, która tworzy delikatną, przyjemnie orzeźwiającą mgiełkę. Temperatura w takim miejscu obniża się o około 6 stopni. Aby kurtyna mogła działać, niezbędne jest podłączenie jej do kranu z wodą. Dużym atutem urządzenia jest jego mobilność, gdyż można je dowolnie przestawiać i podłączać np. do innego źródła wody. Dzięki temu taki domowy zraszacz może chłodzić nas tam, gdzie akurat przybywamy: na balkonie lub tarasie, na działce, w ogródku, a nawet podczas wypoczynku pod namiotem. Kurtyny wodne dostępne są w też wersjach do montażu na stałe. Urządzenia te zarówno te mobilne, jak nieruchome, są łatwe w montażu i demontażu. Standardowy zestaw obejmuje zwykle: węża, dysze zamgławiające, zawór regulacyjny oraz obejmiemy mocujące. Warto też podkreślić, że nawet przy ciągłym działaniu przez kilka – kilkanaście godzin nie zużywają one dużo wody. Ceny kurtyn wodnych także są bardzo przystępne (kilkaset złotych) zwłaszcza tych przeznaczonych do użytku domowego.
Inna zastosowania kurtyn wodnych
Jednak poza urządzeniami schładzającymi domowników w ich ogrodach czy na tarasach do kurtyn wodnych zaliczamy też podobnie działający sprzęt montowany latem na ulicach wielu miast. Pieczę nad nimi, w tym nad ich montażem, sprawuje zwykle miejscowa Straż Pożarna. Takie kurtyny są stawiane w tych miejscach, w których upały latem są najdokuczliwsze dla ludzi, a więc szczególnie dla osób starszych i dzieci. Często dotyczy to samych centrów miast, w których brakuje zbiorników wodnych czy zieleni, a wysokie temperatury szczególnie dają się we znaki. Kurtyny wodne mogą być też montowane latem w miejscowościach turystycznych, gdzie jest duży przepływ wczasowiczów. Z racji większych wymogów stawianych takim urządzeniom w zakresie wydajności działania i trwałości są też droższe od tych do użytku domowego i kosztują zwykle około kilku – kilkunastu tysięcy złotych, w zależności od parametrów technicznych i wykorzystanych materiałów. Producenci takiego sprzętu oferują również wszystkie akcesoria potrzebne do jego sprawnego działania, czyli filtry wody, sterowniki, węże, klucze, dysze itp.
Ochrona przed pożarem i inne funkcje kurtyn
Nie wszyscy pewnie wiedzą, że kurtyny wodne są wykorzystywane przy gaszeniu pożarów – urządzenia te zapobiegają rozprzestrzenianiu się ognia, a także neutralizują gaz i dym. Miejscem, w którym okazują się przydatne, są również wyrobiska górnicze, tu kurtyny odgradzają obszary, w których występują zanieczyszczenia i pyły. Kutyny wodne są wykorzystywane też przy organizacji imprez masowych w plenerze. Specjalny typ kurtyn modułowych służących do tych własnej celów zaprojektowała i produkuje firma „Piasecki i Syn".
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Adam Orell Usługi kominiarskie
Kominy - usługi
woj. zachodniopomorskie70-383 Szczecin, Mickiewicza 3 lok. LU 4
-
Centrum Serwisowe Techniki Grzewczej ZUH Renata Pospieszna
Ogrzewanie - projektowanie, instalacja, serwis
woj. wielkopolskie61-251 Poznań, os. Orła Białego 77