Konstrukcje montażowe PV na grunt. Co warto o nich wiedzieć?

Wolnostojące konstrukcje montażowe są stosunkowo rzadko spotykane na działkach prywatnych przy domach jednorodzinnych. Wynika to z konieczności zbudowania bardziej skomplikowanych konstrukcji wsporczych, niż ma to miejsce w przypadku instalacji umieszczanych na dachach. Grunt jest jednak bardzo dobrą alternatywą dla dachów – można na nim stawiać większe i cięższe konstrukcje.
Z jakich elementów składa się instalacja fotowoltaiczna?
Instalacja fotowoltaiczna składa się z paneli fotowoltaicznych, inwertera, konstrukcji montażowych oraz osprzętu, który pozwala na połączenie instalacji z domowymi skrzynkami elektrycznymi. Podstawowym elementem instalacji jest moduł fotowoltaiczny – kilka połączonych szeregowo modułów tworzy panele, które umieszcza się na dachach budynków lub na gruncie. W modułach zachodzi zjawisko fotowoltaiczne, które polega na przemianie energii niesionej przez promienie słoneczne w darmowy prąd. Rolą inwertera jest zamiana prądu stałego, wytworzonego przez panele, w prąd zmienny, który zasila domowe urządzenia. Do niego biegną przewody z instalacji fotowoltaicznej. Czasem stosuje się również tzw. mikroinwertery, które są mocowane bezpośrednio do każdego panelu.
Niezbędnym elementem instalacji fotowoltaicznych są konstrukcje montażowe, do których przytwierdza się panele. Projekt konstrukcji wsporczej zależy od wielu czynników, np. miejsca montażu paneli (dach, grunt, elewacja) oraz rodzaju pokrycia dachowego, a w przypadku konstrukcji gruntowych, typu podłoża. Z reguły konstrukcje montażowe na dach są prostsze i tańsze w budowie niż konstrukcje przeznaczone na grunt – tłumaczy elektryk z Olecka, zajmujący się montażem paneli fotowoltaicznych.
Zasady montażu paneli fotowoltaicznych na gruncie
Montaż paneli na gruncie przebiega w kilku krokach. Przede wszystkim należy wybrać miejsce na działce, które będzie odpowiednio duże w stosunku do liczby paneli, a także zapewni instalacji najlepsze nasłonecznienie. Bez względu na to, czy panele umieścimy na dachu, czy na gruncie, powinny być zwrócone w stronę południową. Warto dokładnie ocenić miejsce wybrane na konstrukcję z panelami pod względem ewentualnego zacienienia – żaden z modułów nie może być schowany w cieniu rzucanym przez pobliskie budynki lub drzewa. Jeśli konstrukcja ma stanąć na granicy działki, dobrym pomysłem będzie sprawdzenie planów zagospodarowania okolicy, aby wykluczyć możliwość zacienienia paneli przez planowany budynek. Konstrukcję wsporczą najlepiej umieścić na otwartym terenie, a jeśli to niemożliwie, konieczne będzie zachowanie bezpiecznej odległości od budynków w celu zapewnienia panelom wentylacji.
Pierwszym etapem montażu paneli na gruncie jest umieszczenie w ziemi stalowych słupów. Stabilność konstrukcji zapewni wbicie lub wkręcenie paneli na głębokość ok. 1,5 m. Zależnie od rodzaju podłoża oraz liczby paneli fotowoltaicznych, można zdecydować się również na umieszczenie słupów w betonie. Instalacje o mocy do 50kW nie wymagają pozwolenia na budowę. Położenie słupów należy rozplanować w ten sposób, aby poszczególne panele nie zacieniały paneli z nimi sąsiadujących. Na słupach montuje się skośne i poziome belki, do których przytwierdza się moduły. Wszystkie przewody powinny zostać poprowadzone w ziemi lub specjalnych osłonkach, zabezpieczających je przed warunkami atmosferycznymi.
Jakie zalety ma montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie?
Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie jest polecany właścicielom dużych działek, którzy mają zapotrzebowanie na instalację o dużej mocy. Najczęściej są to przedsiębiorstwa, które mogą wygospodarować kawałek nieużywanego gruntu. W przypadku właścicieli domów jednorodzinnych, znaczenie ma zarówno moc planowanej instalacji, jak i pokrycie i kształt dachu. Konstrukcja na gruncie będzie lepszym wyborem wtedy, gdy dach wymaga remontu lub klientowi zależy na łatwym dostępie do paneli, np. w celu przeprowadzania okresowej konserwacji. Instalacja gruntowa jest alternatywą dla instalacji dachowej, jeśli dach jest zacieniony. Dużą zaletą gruntowych konstrukcji montażowych, jest to, że można za ich pomocą stosunkowo łatwo zapewnić panelom odpowiedni kąt nachylenia (ok. 40°) i dobrą ekspozycję na promieniowanie słoneczne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Te Kom sp. z o.o. Usługi telekomunikacyjne budowa sieci - światłowody
Telekomunikacja - systemy
woj. zachodniopomorskie70-631 Szczecin, Leona Heyki 27
-
Eko Jupiter Unus Waldemar Zell
Systemy odwadniające
woj. lubuskie65-364 Zielona Góra, Kożuchowska 40
-
Ozetherm Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Instalacje sanitarno-grzewcze - usługi
woj. podlaskie15-724 Białystok, Marczukowska 2B lok. 100