Kominki dachowe jako ważny element wentylacyjny
Kominki dachowe są ważnym elementem wentylacji, który odpowiada za sprawną i wydajną cyrkulację powietrza. Wbrew pozorom jego wybór nie jest prostym zadaniem. Tym bardziej że kominek wentylacyjny występuje w wielu wariantach. W przygotowanym artykule postaramy się przybliżyć charakterystykę kominków wentylacyjnych oraz ich rodzaje. Omówimy także kwestie dotyczące prawidłowego wyboru tych elementów.
Czym jest kominek dachowy?
Kominek dachowy to wbrew pozorom jeden z bardzo ważnych elementów każdego domu. Jest on fundamentalną częścią systemu wentylacyjnego. Drożność i prawidłowe działanie tego elementu zapewniają odprowadzanie pary wodnej i wilgoci z pomieszczeń. To skutecznie chroni wnętrze domu przed pojawieniem się pleśni i grzyba. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku pomieszczeń, w których zamontowane są okna PCV o wysokim poziomie szczelności. Z jednej strony chronią one przed stratami ciepła, ale jednocześnie bardzo ograniczają cyrkulację powietrza. W takiej sytuacji sprawnie działający system wentylacyjny zyskuje jeszcze większe znaczenie. Zapobiega on skraplaniu się wilgoci i osadzaniu na ścianach budynku.
Nieprawidłowe funkcjonowanie systemu wentylacji bardzo łatwo zauważyć. Oczywistym symptomem jest wilgoć pojawiająca się na oknach. Kominek dachowy to kluczowy element całej instalacji, który pozwala usunąć wilgotne powietrze na zewnątrz budynku.
Jakie są rodzaje kominków dachowych?
Kominki wentylacyjne są elementem wentylacji nawiewno-wywiewnej. W zależności od ich przeznaczenia wyróżniamy następujące rodzaje:
Kominki odprowadzające parę wodną z połaci dachu. Są one umieszczone pomiędzy jego warstwami.
Kominki odprowadzające powietrze do pionów kanalizacyjnych.
Kominki nawiewne, które odpowiadają za systematyczne dostarczanie świeżego powietrza do wnętrza budynku.
Kominki wyciągowe, które nazywane są także wyrzutniami powietrza. Ich zadaniem jest odprowadzanie zużytego powietrza poza budynek. Ten rodzaj występuje w wersji izolowanej oraz nieizolowanej.
Alternatywną klasyfikacją kominków dachowych jest podział na:
Kominki odpowietrzające, które są nazywane także odpowietrzająco-kanalizacyjnymi. Ich zadaniem jest wyrównanie ciśnienia w wentylacji. Elementy te zapobiegają cofaniu się nieprzyjemnych zapachów do łazienki lub toalety, a więc pomieszczeń o wysokim poziomie wilgotności. Ich średnica nie może być mniejsza niż 10 centymetrów.
Kominki wentylacyjne dachowe nazywane także grzybkami wentylacyjnymi. Odpowiadają one za prawidłową cyrkulację powietrza w budynku. Ich średnica nie może być mniejsza niż 15 centymetrów.
Gdzie można zamówić tego typu elementy? Bogatą ofertę przygotowała firma Scala Plastics Poland sp. z o.o., dystrybutor kominków wentylacyjnych, który działa w branży od 1993 roku.
Jak przebiega montaż kominków wentylacyjnych?
Kominki wentylacyjne możemy podzielić ze względu na sposób montażu. Wyróżniamy wersje dachowe, ścienne i boczne. Przy wyborze odpowiedniego kominka bardzo duże znaczenie ma rodzaj pokrycia dachowego. W praktyce wygląda to tak:
Kominek do blachodachówki jest najczęściej wykonywany z polipropylenu. To sprawia, że jego powierzchnia wykazuje odporność na działanie promieni słonecznych. Warto pamiętać, aby kąt nachylenia dachu, na którym montowany jest kominek, mieścił się w przedziale 15-45 stopni.
Na dachu z blachy trapezowej montowany jest kominek przeznaczony do pokryć o nachyleniu 5-45 stopni.
Na dachu wykonanym z dachówki można zamontować grzybki wentylacyjne ceramiczne lub cementowe.
Na pokryciach płaskich wykonanych z blachy, papy termozgrzewalnej lub membrany PCV stosuje się kominki wentylacyjne wyposażone w specjalną podstawę.
Dachy pokryte gontem bitumicznym wymagają zastosowania kominków dla pokryć o kącie nachylenia 0-50 stopni.
Kominki dachowe pełnią ważną rolę w prawidłowym działaniu systemu wentylacji. Ich wybór nie może być przypadkową decyzją. Dopasowanie kominka do systemu wentylacji oraz typu budynku zapewni optymalne odprowadzanie wilgoci i cyrkulację powietrza w poszczególnych pomieszczeniach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana