Kiedy wymienić kocioł gazowy na nowy?
Kocioł gazowy jest najważniejszym elementem instalacji grzewczej. Raz uruchomiony pracuje już cały czas i choć jego żywotność jest bardzo długa, kiedyś przyjdzie czas na wymianę kotła na nowy. Warto jednak wiedzieć, że zużycie kotła gazowego lub pojawienia się usterki niemożliwej do naprawienia to nie jedyne sytuacje, w których kupno nowego kotła jest warte rozważenia.
Awaria i zużycie urządzenia — wtedy nie zwlekaj z wymianą kotła
Regularne, coroczne kontrole kotła gazowego znacząco zmniejszają ryzyko uszkodzenia urządzenia, umożliwiają też wczesne wykrycie ewentualnych usterek. Jeśli jednak użytkownik nieprawidłowo korzysta ze sprzętu, może dojść do jego zepsucia. Taka awaria zmusza do zakupu nowego kotła, ponieważ tylko w pełni sprawne urządzenie jest bezpieczne dla domowników. Elementem szczególnie wrażliwym na uszkodzenie jest wymiennik ciepła. Podzespoły mogą ulec awarii m.in. w wyniku ustawienia zbyt wysokiej mocy urządzenia.
Przeczytaj również: Na co zwrócić uwagę podczas wyboru kotłów gazowych?
Kotły gazowe mogą wydajnie pracować przez wiele lat, dlatego ich wiek nie jest dobrym wyznacznikiem stopnia eksploatacji urządzenia. Kilkunastoletnie kotły wymagają jednak regularnych kontroli, podczas których serwisant oceni ich sprawność oraz zdolność do dalszego użytkowania. Wymianę trzeba będzie rozważyć w sytuacji, gdy do danego modelu kotła nie są już produkowane części zamienne lub gdy koszty naprawy są za wysokie — wyjaśnia pracownik firmy Merkury, specjalizującej się w projektowaniu oraz montowaniu instalacji centralnego ogrzewania.
Nowy kocioł to niższe koszty ogrzewania i dbałość o środowisko
Jeśli twój kocioł ma już kilkanaście lat, prawdopodobnie zużywa dużą ilość gazu, a to wiąże się z wysokimi kosztami ogrzewania. Dzięki wymianie starego kotła na kocioł kondensacyjny możliwe jest zmniejszenie rachunków nawet o 20%, ponieważ kocioł kondensacyjny skraplając parę wodną, pozyskuje dodatkowe ciepło. Oczywiście początkowy wydatek może być dość wysoki, jeśli konieczna jest także wymiana instalacji, jednak z czasem koszty te się zwrócą. Ponadto wymiana kotła z otwartą komorą spalania na urządzenie z komorą zamkniętą zmniejsza ryzyko przedostawania się spalin do pomieszczenia, które mogłyby prowadzić do zaczadzenia.
Przeczytaj również: Jak oszczędzać przy ogrzewaniu gazem?
Nowy kocioł to także większy komfort użytkowania. Jest on zapewniony dzięki dużemu, kolorowemu wyświetlaczowi oraz prostemu sterowaniu za pomocą smartfona lub komputera. Wymiana systemu grzewczego na bardziej wydajny to również dbałość o środowisko, ponieważ ograniczamy emisję spalin; dodatkowo możemy połączyć kocioł gazowy z fotowoltaiką i wytwarzać ciepło z odnawialnych źródeł energii.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana