Kiedy wykonuje się przyłącza sanitarne w domu?
Przyłącza sanitarne w domu wykonywane są na różnych etapach inwestycji. Zasadniczo prace wykonawcze można podzielić na trzy podstawowe stadia, a dokładnie prace w gruncie, rozprowadzenie armatury wewnątrz budynku oraz montaż urządzeń. Przyjrzyjmy się zatem, na czym polegają poszczególne czynności.
Montaż instalacji sanitarnej krok po kroku
Wykonywanie instalacji sanitarnej w domu jednorodzinnym rozpoczyna się już na etapie wylewania fundamentów – wówczas w gruncie układane są rury kanalizacyjne odprowadzające ścieki oraz wykonywane jest przyłącze wodne. Rurę z wodą przeprowadza się poniżej fundamentów, czyli poniżej poziomu przemarzania gruntu. Podczas układania rur zachowuje się odpowiedni spadek, tak aby zapewnić swobodny przepływ nieczystości z sanitariów. Tak przygotowana armatura jest następnie zasypywana ziemią i zalewana warstwą suchego betonu.
Przeczytaj również: Dom modułowy z kontenerów - dlaczego warto rozważyć to rozwiązanie?
Do kolejnego etapu prac można przejść, gdy budynek jest już w stanie surowym. Wówczas rozprowadza się rury wewnątrz domu w sposób przewidziany w projekcie. Rury wodne umieszcza się w specjalnych bruzdach w ścianie i przykrywa się tynkami tak, aby były niewidoczne. Wykonanie instalacji sanitarnej wieńczy montaż urządzeń, który odbywa się już na etapie wykańczania domu. Montuje się wówczas ceramikę i armaturę łazienkową oraz zlewozmywak w kuchni. Na tym etapie instaluje się także licznik wody i dopiero wtedy możliwe jest korzystanie z sieci.
Przeczytaj również: Zabudowa szeregowa, bliźniacza czy dom wolnostojący - co wybrać?
Przyłącze sanitarne musi być zgodne z obowiązującymi normami i projektem budowlanym, dlatego jego projekt i budowę należy powierzyć specjalistom. Na terenie województwa łódzkiego takie usługi świadczy przedsiębiorstwo wodociągowe MADE. Oferta związana z realizacją przyłączy sanitarnych w Łodzi kierowana jest zarówno do osób indywidualnych, jak i firm, a także instytucji.
Przeczytaj również: Jak wykonać odwodnienie terenu?
Instalacje sanitarne. O czym warto wiedzieć?
Montaż poszczególnych elementów instalacji sanitarnych można wykonywać równolegle z układaniem na przykład przewodów elektrycznych, pod warunkiem, że obydwie ekipy nie będą sobie wchodzić w drogę. W domach jednorodzinnych przewody instalacji sanitarnych układane są przy ścianach nośnych i działowych a w obiektach wielorodzinnych w specjalnych szachtach instalacyjnych. Rury można schować w bruzdach wykutych w ścianach lub obudować płytami g-k. Na kondygnacjach rury prowadzi się po stropie i ukrywa w posadzce. Jeszcze na etapie stanu surowego przygotowuje się elementy zestawów podtynkowych do sedesów i bidetów, natomiast tak zwany biały montaż odbywa się na samym końcu prac wykończeniowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana