Kiedy warto zainwestować w przydomową oczyszczalnię ścieków?
Jednym z podstawowych obowiązków każdego właściciela domu jednorodzinnego jest zadbanie o prawidłową gospodarkę ściekową. Aby rozwiązać problem utylizacji nieczystości, do wyboru są trzy możliwości: podłączenie do istniejącej sieci kanalizacyjnej, budowa zbiornika bezodpływowego lub przydomowej oczyszczalni ścieków. W tym artykule sprawdzamy, kiedy i dlaczego warto zainwestować właśnie w przydomową oczyszczalnię.
Gospodarka ściekowa a prawo, czyli kiedy należy rozważyć budowę przydomowej oczyszczalni?
Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach każdy właściciel nieruchomości musi podłączyć ją do sieci kanalizacyjnej. Są jednak sytuacje, które skutecznie to uniemożliwiają. Mowa o przypadkach, gdy podłączenie jest ekonomicznie lub technicznie nieuzasadnione, ponieważ sieć kanalizacyjna jest zbyt oddalona od danej nieruchomości bądź właściciel terenu, przez który miałaby przebiegać instalacja, nie wyraził zgody na jej budowę.
Wówczas właściciel ma wybór: wybudować tzw. szambo, czyli zbiornik bezodpływowy lub przydomową oczyszczalnię ścieków. Jak podpowiada specjalista z firmy Eko Roman, grunt musi mieć dostateczną przepuszczalność, działka musi być na tyle duża, aby móc zachować odpowiednie odległości od ujęć wody oraz domu, a także konieczne jest sprawdzenie, czy woda gruntowa jest wystarczająco nisko.
Dlaczego warto zainwestować w przydomową oczyszczalnię ścieków zamiast w budowę szamba?
Przydomowe oczyszczalnie ścieków cieszą się coraz większą popularnością wśród właścicieli domów jednorodzinnych. To doskonała alternatywa dla zbiornika bezodpływowego z wielu powodów. Jest to przede wszystkim ekologiczne rozwiązanie, ponieważ nieczystości w przydomowej oczyszczalni rozkładają się na proste związki, które są nieszkodliwe dla środowiska. Jest ona także bezpieczna w eksploatacji, ponieważ w jej przypadku, w przeciwieństwie do szamba, nie ma ryzyka rozszczelnienia zbiornika i jego przykrych konsekwencji.
Co więcej, przydomowa oczyszczalnia jest o wiele tańszym i wygodniejszym sposobem na pozbycie się nieczystości. Choć jej instalacja jest droższa od budowy szamba, wystarczy ją serwisować raz w roku, natomiast szambo należy opróżniać minimum raz w miesiącu za tę samą kwotę. Ponadto, jeżeli w przyszłości pojawi się możliwość podłączenia budynku do sieci kanalizacyjnej, a na działce znajduje się szambo, konieczna będzie jego likwidacja. Natomiast w przypadku budowy oczyszczalni nie trzeba będzie tego obowiązku spełniać, co pozwoli na uniknięcie dodatkowych kosztów z tym związanych.
Przeczytaj również: Czy oczyszczalnie biologiczne są wytrzymałe?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana