Kiedy opłaca się inwestycja we własną stację transformatorową?
Stacja transformatorowa to, innymi słowy, stacja elektroenergetyczna, która rozdziela energię elektryczną przy zróżnicowanych poziomach napięć. Najczęściej głównym celem, jaki musi realizować taka technologia, jest przekształcanie napięcia średniego na niskie. Dlaczego warto decydować się na zainwestowanie we własną stację transformatorową? Kiedy takie rozwiązanie jest opłacalne?
Co można zyskać dzięki własnej stacji transformatorowej?
Jest wiele korzyści, jakie można osiągać z własną stacją transformatorową. Przy odpowiednio zaplanowanej i wdrożonej inwestycji tego typu można znacznie zmniejszyć rachunki dystrybucyjne. W ten sposób można zredukować opłaty związane z dystrybucją energii elektrycznej. Dotychczasowe koszty za energię bierną, związane z przekroczeniem dopuszczalnej wartości współczynnika mocy, odchodzą w niepamięć.
Przeczytaj również: Zasady postępowania w przypadku inwestycji budowlanej na terenach pogórniczych
Poza tym istotny będzie także parametr związany z bezpieczeństwem. Budowa stacji transformatorowej to opcja, która pozwala zmniejszyć potencjalną awaryjność. Sieci średniego napięcia są po prostu mniej zawodne w porównaniu z sieciami niskiego napięcia.
Przeczytaj również: Jak oszczędzać przy ogrzewaniu gazem?
Taki system kompensacji zapewnia zatem:
- wysoką skutecznością działania,
- wieloletnią żywotność urządzeń,
- spore oszczędności.
Te korzyści przemawiają za zainwestowaniem w stację przekształcającą napięcia.
Kiedy budowa stacji transformatorowej się opłaca?
Warto rozważyć taką technologię – to pewne. Ale kiedy jest to najbardziej opłacalne rozwiązanie?
Na pewno w sytuacji, gdy operator systemu dystrybucji energii elektrycznej nie zapewnia szybkiego przyłącza. Podobnie jest wówczas, gdy niemożliwe jest zwiększenie mocy. W takich przypadkach inwestycja we własną stację transformatorową jest całkowicie uzasadniona.
Przeczytaj również: Na czym polega geodezyjna obsługa inwestycji?
Ponadto, na taką usługę decydują się klienci z branży przemysłowej, którzy przyłączają nowy obiekt do sieci albo zwiększają moc przyłączeniową istniejącego obiektu. Takich działań podejmują się ponadto odbiorcy zmieniający grupę taryfową w celu uzyskania znacznych oszczędności w opłatach dystrybucyjnych.
Z jakim wsparciem budować własną stację transformatorową?
Jeśli już zdecydujesz się na zrealizowanie opisywanej inwestycji, zastanów się na tym, komu ją zlecić.
Na pewno polecanym usługodawcą z tego zakresu jest firma MAC Industrial Marcin Czulak. To specjaliści, którzy podejmują się każdego kroku w budowie stacji. Etapy obejmują dokumentację projektową, budowę infrastruktury oraz przekazanie do eksploatacji.
W rezultacie otrzymujesz kompleksowo zrealizowane przyłącze średniego i niskiego napięcia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana