Kiedy montaż paneli fotowoltaicznych na dachu nie jest możliwy?
Panele fotowoltaiczne pozwalają na przekształcanie promieniowania słonecznego w energię elektryczną, która może być spożytkowana w dowolny sposób, a także wprowadzona do sieci elektroenergetycznej. Z uwagi na wysokie ceny prądu inwestycja w taką instalację okazuje się bardzo opłacalna. Zwykle ogniwa są zakładane na dachu. Może się zdarzyć, że z różnych powodów nie będzie to możliwe. Są jednak metody, by skutecznie rozwiązać ten problem.
Czy na każdym dachu da się zamontować panele fotowoltaiczne?
Własna fotowoltaika na dachu to niezawodny sposób na znaczne oszczędności w wydatkach na korzystanie z systemów i urządzeń zasilanych energią elektryczną. Korzystne zasady uzyskiwania dopłat i możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej obniża skalę ponoszonych kosztów i podnosi dostępność inwestycji w montaż instalacji fotowoltaicznych. W Łodzi usługami tego typu zajmuje się firma Team Energy. Panele zakłada się zwykle na specjalnej konstrukcji z profili metalowych mocowanych do łat więźby dachowej za pomocą wsporników dostosowanych do rodzaju danego pokrycia. Prawidłowy dobór elementów złącznych oraz niezbędnego osprzętu zabezpiecza dach przed ewentualnymi przeciekami i gwarantuje wymaganą trwałość. Dostępne są mocowania przeznaczone do dachówki ceramicznej bądź cementowej, blachy trapezowej i blachodachówki w różnych odmianach, a także gontów bitumicznych czy papy termozgrzewalnej. Przeszkodą w ulokowaniu paneli na dachu może być jednak takie ustawienie jego połaci, które nie zapewnia optymalnego nasłonecznienia. Problemem bywają rosnące w pobliżu drzewa zacieniające dach lub inne wyższe budynki rzucające cień na dany obiekt. Paneli nie da się też założyć, jeżeli konstrukcja dachu jest osłabiona albo pokrycie wymaga remontu.
Przeczytaj również: Montaż paneli fotowoltaicznych - etapy postępowania
Co zrobić, jeżeli dach nie nadaje się pod montaż paneli?
W sytuacji, gdy dach nie nadaje się do montażu ogniw fotowoltaicznych, można zdecydować się na wykonanie konstrukcji wsporczej ustawionej na gruncie, o ile działka jest wystarczająco duża i znajdują się na niej miejsca z wymaganym nasłonecznieniem. Alternatywą może być przytwierdzenie paneli na wspornikach do ścian budynku tak, by były odpowiednio pochylone i skierowane we właściwą stronę. Firma Team Energy z Łaska specjalizuje się w zakładaniu fotowoltaiki dla odbiorców indywidualnych oraz firm, a także zajmuje się montażem pomp ciepła i klimatyzacji.
Przeczytaj również: Ile możesz zaoszczędzić na rachunkach dzięki fotowoltaice?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana