Jakim badaniom fizyko-chemicznym poddawana jest woda ze studni głębinowej i czym kierować się przy wyborze urządzeń uzdatniających?
Czy badania i filtrowanie wód głębinowych to konieczność? Wody naturalne, czyli podziemne, powierzchniowe oraz opadowe, są szczególnym obiektem zainteresowania inżynierii sanitarnej i środowiska. Każda ma swój indywidualny, zależny o środowiska i pochodzenia skład chemiczny oraz jakość. Mimo niewątpliwie najlepszej ochronie naturalnej w postaci gleby oraz skał, wody podziemne także należy badać i co jakiś czas weryfikować ich skład i czystość.
Rodzaje zanieczyszczeń wód podziemnych
Zanieczyszczenia wymagające filtracji wody można podzielić na naturalne oraz antropogeniczne. Skażenie pierwszego typu to obecność domieszek soli, drobnoustrojów oraz substancji organicznych, takich jak metale ciężkie. Natomiast źródła zanieczyszczeń wody głębinowej ze względu na wpływ człowieka to rolnictwo, przemysł oraz gospodarka odpadami. Często nie są one spowodowane samym skażeniem, a przesadną eksploatacją, zaburzającą przepływ wód podziemnych, przyczyniającą się do mieszania z wodami o złej jakości lub o zbytnim zasoleniu. Niezależnie od genezy, zanieczyszczenia powodują, że nierzadko konieczne staje się używanie filtrów zmiękczających lub uzdatniaczy wody.
Przeczytaj również: Jak często należy czyścić separator?
Jakie wykonuje się badania wód podziemnych?
Zanieczyszczenia, które pojawiają się w wodach podziemnych, potrafią być wykrywane daleko od źródła, które w momencie wykrycia może już nie istnieć, ponieważ zanieczyszczenia wnikają w ziemię bardzo powoli. Istnieją dwa typy badań, które powinno się wykonać po założeniu studni głębinowej – mikrobiologiczne oraz fizyko-chemiczne. Te pierwsze mają za zadanie dostarczenie informacji na temat drobnoustrojów, na przykład bakterii grupy coli oraz enterokoków kałowych występujących w wodzie. Natomiast najpopularniejsze parametry fizyko-chemiczne poddawane badaniu to: odczyn pH, barwa, zapach, mętność, utlenialność, przewodność elektrolityczna właściwa oraz występowanie głównie manganu, żelaza, siarczanów, azotanów, azotynów i jonów amonowych. Prawidłowe wykonanie badania parametrów wody pomaga dobrać filtry oraz urządzenia uzdatniające wodę.
Urządzenia uzdatniające wodę – jakie wybrać?
Aby wybrać odpowiednie urządzenie na podstawie badań, warto skorzystać ze wsparcia w doborze urządzeń oferowanych przez Fabrykę Wody w Szczecinie, ponieważ obróbka wody głębinowej to nie tylko wstępne filtry mechaniczne, usuwające zanieczyszczenia stałe, jak osad czy piasek. Są to także zmiękczacze wody, odmanganiacze, odżelaziacze, lampy UV, systemy odwróconej osmozy i filtry węglowe. Niektóre urządzenia pozbywają się tylko konkretnych pierwiastków z wody, a inne, jak promienie UV, niszczą zanieczyszczenia organiczne. Tylko odpowiednie dobranie uzdatniania pozwala cieszyć się zdrową i czystą wodą.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana