Jakie uprawnienia powinien posiadać monter rusztowań?
Według obecnie obowiązującego prawa nie można montować rusztowań, jeśli nie ma się do tego niezbędnych uprawnień. Nie da się ich jednak uzyskać od ręki. Osoba zainteresowana pracą przy rusztowaniach musi przejść obowiązkowe szkolenie, które upoważnia do podejścia do egzaminu. Na uzyskanie dokumentów trzeba poświęcić sporo czasu i dobrze się do tego przygotować, w przeciwnym razie można ich nie otrzymać.
Czy każda osoba montująca rusztowania potrzebuje uprawnień?
Co do zasady, każda osoba, która zajmuje się montażem rusztowań, musi mieć niezbędne uprawnienia. Tę kwestię regulują trzy akty prawne:
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 6 lutego 2003 roku,
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 roku,
- Rozporządzenie Ministra Gospodarki z 20 września 2001 roku.
Żeby uzyskać uprawnienia, trzeba przejść wszystkie niezbędne szkolenia zawodowe i zdać egzamin złożony z dwóch części. Jedynie asystent montera rusztowań nie musi mieć takich uprawnień, z zastrzeżeniem, że w takim przypadku nie może prowadzić prac bezpośrednio związanych z samym montażem ani pracować na wysokościach.
Przeczytaj również: Kurs Norma Expert - klucz do sukcesu w zawodzie kosztorysanta
Uzyskanie uprawnień nie jest prostą sprawą. Każdy państwowy egzamin zawodowy jest trudny i sprawdza umiejętności osoby, która do niego przystępuje. Dlatego należy dobrze się do niego przygotować. Odbycie kursu jest czasochłonne, bo podczas jego trwania przerabia się materiał niezbędny do napisania egzaminu teoretycznego. Ważny jest wybór ośrodka przygotowującego. Lepiej postawić na sprawdzony punkt, nawet jeśli nie oferuje formuły przyspieszonej. Niezdany egzamin to kolejnych kilka miesięcy, podczas których nie można wykonywać zawodu.
Przeczytaj również: Co należy do obowiązków administratora wspólnoty mieszkaniowej?
Jak wygląda egzamin na montera rusztowań?
Proces zdobycia uprawnień należy zawsze rozpocząć od wyboru placówki szkoleniowej, takiej jak Ośrodek Szkoleniowo Usługowy OPERATOR. Kurs przygotowuje do egzaminu, który składa się z dwóch części:
Przeczytaj również: Jakie uprawnienia powinien posiadać elektryk?
- teoretycznej, gdzie sprawdza się wiedzę osoby ubiegającej się o przyznanie uprawnień do montażu rusztowań,
- praktycznej, gdzie sprawdza się poprawność montowanych przez osobę egzaminowaną rusztowań.
Zdanie tych dwóch części upoważnia do wydania uprawnień osobie przystępującej do egzaminu. Obie muszą być zaliczone na określony, minimalny procent, ich wyniki się nie sumują się ze sobą. To oznacza, że przyszły monter musi mieć niezbędną wiedzę oraz tworzyć stabilne i bezpieczne rusztowania. Warto też pamiętać, że zdanie nie pozwala jeszcze przystąpić do pracy, można to zrobić dopiero po uzyskaniu dokumentów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana