Jakie standardy powinna spełniać przemysłowa hala stalowa?

Hala stalowa to obiekt charakteryzujący się wszechstronnym zastosowaniem. Może służyć jako miejsce produkcji, magazyn czy garaż. Przepisy prawa kwalifikują ją do obiektów tymczasowych. Oznacza to, że nie jest związana na stałe z gruntem tak jak budynek. Planując budowę hali stalowej, należy pamiętać, że obiekt ten powinien spełniać pewne standardy. Które z nich są najważniejsze w przypadku hali przemysłowej?
Budowa stalowej hali przemysłowej — na podstawie zgłoszenia czy pozwolenia?
Pierwszą i najważniejszą czynnością podczas budowy hali stalowej jest wytypowanie jej lokalizacji i sporządzenie planu. Obiektowo należy zapewnić dostęp do szlaków komunikacyjnych i instalacji, takich jak:
Przeczytaj również: Hala idealna do potrzeb magazynowych
- wodociągi,
- kanalizacja,
- sieć energetyczna,
- gazociągi.
Następnym krokiem jest uzyskanie pozwolenia na budowę lub zgłoszenie zamiaru postawienia hali w Urzędzie Miasta, czy Starostwie Powiatowym. To, jaki rodzaj dokumentu trzeba będzie przedstawić w urzędzie, zależy od czasu, w jakim stalowa hala przemysłowa będzie użytkowana. Pozwolenie na budowę będzie konieczne, jeśli obiekt będzie wykorzystywany przez okres dłuższy niż 180 dni. Jeśli czas ten będzie krótszy, wystarczy zgłosić zamiar montażu hali stalowej. Po upływie tego czasu hala musi zostać rozebrana.
Przeczytaj również: Hala stalowa jako rozwiązanie dla branży handlowej – co warto wiedzieć?
Standardy techniczne przemysłowej hali stalowej
Hala stalowa powinna być przede wszystkim miejscem bezpiecznym dla przebywających wewnątrz osób. Optymalne warunki zapewnia jej wydajne ogrzewanie, oświetlenie czy zaplecze socjalne. Hale przemysłowe dzielą się pod względem poziomu standardu na cztery różne kategorie. Oznacza się je literami A, B, C i D, przy czym A to najlepsza klasa, a D — najgorsza. Obiekty najlepszej jakości mają dodatkowe oznaczenia w postaci plusów (A+ i A++).
Przeczytaj również: Jak krok po kroku powstają szklane zadaszenia tarasu?
Przemysłowe hale stalowe budowane przez firmę Remur należą do najwyższych kategorii. Aby móc oznaczyć obiekt klasą A++, musi odpowiadać najwyższym standardom technicznym. Hala przemysłowa tego rodzaju musi być zatem wyposażona w:
- oświetlenie o natężeniu minimum 150 luksów,
- system przeciwpożarowy,
- komfortowy dojazd,
- ogrodzenie,
- monitoring,
- parking dla ciężarówek.
Pewnym normom musi odpowiadać także otoczenie hali. Jej lokalizacja powinna mieć jak najlepszy dojazd. Dzięki temu ciągłość szlaków komunikacyjnych jest nieprzerwana i trwała. Obiekt musi zapewniać także dostęp do parkingów. Miejsca powinny być dostosowane zarówno dla samochodów osobowych, jak i ciężkich ciężarowych. Bez odpowiedniego otoczenia obiektu nawet najlepsze wyposażenie może nie pomóc w uzyskaniu kategorii A.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Taurus Mariusz Kaczmarski
Budowlane usługi - rozbiórki, wyburzanie
woj. mazowieckie03-197 Janki, Leszczynowa
-
Selidom Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Deweloperzy
woj. dolnośląskie51-163 Wrocław, al. Kromera 51 A