Jakie są zalety stosowania lokalizatorów GPS w maszynach budowlanych?
Lokalizatory GPS to niezwykle przydatne urządzenia, będące doskonałym sposobem na ochronę przed kradzieżą. Jeszcze do niedawna były one montowane jedynie w samochodach. Wraz z rozwojem technologii i coraz powszechniejszym dostępem do tego typu systemów monitoringu, stały się on popularnym rozwiązaniem z firmach, którym zależy nie tylko na zabezpieczeniu pojazdów, ale także na kontroli przebiegu pracy. Dowiedz się, jakie są zalety stosowania lokalizatorów GPS w maszynach budowlanych.
Jak działa lokalizator GPS?
Lokalizator GPS to niewielkie urządzenie, którego zadaniem jest określenie pozycji danego pojazdu z dokładnością nawet do 2 metrów. Jest to coraz popularniejsze zabezpieczenie antykradzieżowe, ponieważ wystarczy jedynie dostęp do specjalnej aplikacji lub programu komputerowego, by sprawdzić położenie pojazdu. Nadajnik przekazuje współrzędne geograficzne, co na ogół pozwala szybko odzyskać skradzioną własność.
Jako że technologia GPS stale się rozwija, nowoczesne lokalizatory pozwalają nie tylko określić pozycję pojazdu, ale także monitorować dane związane z jego pracą - wyjaśnia przedstawiciel Gannet Guard System - dostawcy monitoringu GPS. Dzięki nim można otrzymać informacje o zużyciu paliwa, aktualnej prędkości, obrotach silnika czy też o przebytych trasach. Wszystko to sprawia, że lokalizatory GPS są coraz chętniej montowane nie tylko przez osoby prywatne, ale także przez właścicieli firm, pozwalają bowiem kontrolować pracę i optymalizować koszty.
Ochrona maszyn budowlanych przed kradzieżą
Nowoczesne maszyny budowlane to zaawansowany technologicznie sprzęt, który jest jednocześnie niezwykle drogi. Z tego powodu właściciele firm budowlanych dokładają wszelkich starań, aby zabezpieczyć go nie tylko przed kradzieżą, ale także przed niewłaściwym użytkowaniem. Kradzież czy awaria mogłyby bowiem narazić przedsiębiorstwo na duże straty wynikające zarówno z wartości samego sprzętu, jak i kar związanych z niedotrzymaniem terminów. Z tego powodu właściwe zabezpieczenie maszyn budowlanych to podstawa sprawnego i bezpiecznego funkcjonowania firmy. Najlepszym sposobem, aby to osiągnąć jest zainwestowanie w monitoring GPS maszyn budowlanych. Po zakupie wystarczy jedynie zamontować nadajnik wewnątrz pojazdu, by mieć stały podgląd pozycji maszyny, a także innych jej parametrów. Bardziej zaawansowane lokalizatory GPS potrafią wykrywać nieautoryzowane przemieszczanie się pojazdów. Jeżeli opuszczą więc one wyznaczoną strefę, to system monitoringu poinformuje o tym fakcie za pomocą sygnału alarmowego przesłanego wprost na smartfona właściciela firmy.
Kontrola stanu maszyn
Kolejną zaletą zastosowania lokalizatorów GPS w maszynach budowlanych jest kontrola ich pracy. Zaawansowane technologicznie modele, które łączą się z komputerem pokładowym gromadzą liczne informacje na temat pracy maszyny. Informacja na temat zużycia paliwa, prędkości czy obrotów silnika pozwala stwierdzić, czy sprzęt jest właściwie użytkowany. Zapobiega to także ewentualnej kradzieży paliwa. Oprócz tego system daje możliwość zadbania o maszyny budowlane, ponieważ zdalny podgląd alertów, a także ustawienia indywidualnych powiadomień pozwalają przypomnieć m.in. o zbliżającym się terminie przeglądu technicznego. Wszystko to sprawia, że urządzenia są eksploatowane w sposób ekonomiczny, można bowiem nie tylko zmniejszyć koszty ich eksploatacji, ale także uniknąć uciążliwych przestojów w pracy.
Optymalizacja pracy firmy budowlanej
Każdemu właścicielowi firmy budowlanej zależy na dobrej organizacji pracy, a jednocześnie na optymalizacji kosztów. Jest to zadanie, które może być znacznie ułatwione dzięki montażowi lokalizatora GPS. Jako że niektóre moduły można powiązać z tachografem, właściciel ma możliwość kontroli, czy pojazdy nie są wykorzystywane niezgodnie z przeznaczeniem lub też poza godzinami pracy. Ponadto dzięki temu znacznie łatwiej rozliczać się z pracownikami. Stały podgląd lokalizacji oraz automatycznie generowane raporty stanowią niezastąpione narzędzie, które umożliwia sprawne i wygodne przeanalizowanie tego, jak użytkowane są dane pojazdy. Weryfikowanie aktywności pracowników oraz bieżącego wykorzystywania sprzętu pozwala na uzyskanie dodatkowych oszczędności, np. poprzez bardziej przemyślaną dystrybucję zasobów przedsiębiorstwa.
Lokalizacja maszyn budowlanych to cenne narzędzie dla właścicieli firm budowlanych. Dzięki temu nawet w przypadku kradzieży sprzęt można szybko i sprawnie odzyskać. Zarządzając budową zdalnie, właściciel lub menadżer cały czas ma wgląd w pracę całego parku maszynowego i może na bieżąco kontrolować ich położenie, stan zbiornika paliwa, prędkość, z jaką się poruszają, a nawet obroty silnika.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana