Jakie są sposoby układania kostki brukowej?
Układając kostkę brukową, należy pamiętać o kilku aspektach. Zaczynając od dokładnego sprawdzenia zgodności dostarczonych materiałów, przez odpowiednie dopasowywanie poszczególnych elementów bruku, aż po utrzymywanie porządku w miejscu pracy. Oprócz tego istnieje kilka sposobów układania kostki brukowej, które dostosowuje się do specyfiki miejsca. Na czym dokładnie polegają te metody?
Jak wygląda elastyczne układanie kostki brukowej?
Podczas układania kostki tradycyjną metodą elastyczną rolę podłoża pełni warstwa tłucznia, spoiny zaś wypełnia się piaskiem.
Rozwiązanie to ma wiele wad, które szczególnie uwydatniły się wraz z rozwojem motoryzacji i zastosowaniem mechanicznych metod czyszczenia dróg i chodników. Niedoskonałości takiego sposobu są szczególnie zauważalne tuż po przejechaniu maszyny do mycia ulic. Wpływ silnego tarcia szczotką i wody pod ciśnieniem uwidacznia się poprzez powstawanie dużych ubytków spoin. Prowadzi to do obluzowania lub przemieszczania się poszczególnych kostek, a czasem nawet do ich całkowitego wypadnięcia.
Przeczytaj również: W jakie wzory można układać kostkę brukową?
Konsekwencje zastosowania takiej metody w trakcie układania kostki brukowej mogą być fatalne. Powstanie nierówności na drogach stwarza zagrożenie dla użytkowników.
Układanie kostki na sztywno — na czym polega?
Układanie kostki brukowej na sztywno oznacza konieczność dodania substancji wiążących do fug, podsypki i warstwy nośnej. Przy betonowej podbudowie bruk układany jest na zaprawie cementowej i fugowany materiałami wodoszczelnymi. Zależnie od sposobu użytkowania, sposób ten pozwala na dokładne dopasowanie typu produktów do przewidywanych obciążeń.
Przeczytaj również: Czyszczenie kostki brukowej - sposoby czyszczenia
Rozwiązanie to stwarza możliwość uzyskania stabilnego i odpornego na przesunięcia podłoża. Jest też niewrażliwe na duże obciążenia użytkowe, co zapewnia jego trwałość. Fachowe prace tego typu polegające na tworzeniu np. podjazdów lub parkingów, przeprowadzają specjalistyczne firmy brukarskie, np. Brukmar z Piaseczna.
Jak wygląda układanie kostki na półsztywno?
Metoda półsztywna łączy w sobie obie poprzednie sposoby układania kostki brukowej. Jest to mieszanka niezwiązanej podbudowy ze sztywnym fugowaniem. Sposób ten stosuje się w trakcie tworzenia dróg i placów o niewielkim przewidywanym obciążeniu. Wynika to z faktu, że zbyt wysoki nacisk może powodować sprężynowanie podbudowy, co w połączeniu ze sztywnymi fugami niewątpliwie skończy się uszkodzeniem powierzchni.
Zaletą tego sposobu okazuje się niska cena, która jest korzystniejsza niż w przypadku metody sztywnej. Niestety, ze względu na ograniczenia wytrzymałości stosuje się ją dość rzadko.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana