Jakie rusztowania stosuje się przy pracach elewacyjnych?

Ogólnie rozumiane prace budowlane obejmują szereg czynności konstrukcyjnych, remontowych oraz wykończeniowych. W ich zakresie mieści się także wymiana albo modernizacja elewacji danego obiektu. Do sprawnego i bezpiecznego wykonywania tego rodzaju prac najczęściej wykorzystuje się odpowiednio dobrane rusztowania. Chcesz dowiedzieć się, które modele najlepiej sprawdzają się przy pracach elewacyjnych? Przeczytaj ten artykuł!
Rusztowania elewacyjne – różne rodzaje
Rusztowania elewacyjne to tymczasowe konstrukcje, które można spotkać właściwie na każdym placu budowy. Za podstawowy element ich wyposażenia uznaje się pomosty robocze, dzięki którym pracownicy budowlani mogą swobodnie wykonywać swoje zadania przy znacznie zmniejszonym ryzyku upadku z dużej wysokości. Funkcjonalne systemy rusztowań efektywnie zabezpieczają ludzi oraz zgromadzone na podestach materiały i sprzęt przed upadkiem.
Rusztowania wykorzystywane przy pracach elewacyjnych dzielą się na różne rodzaje. Wśród nich można wymienić m.in. takie modele, jak:
- rusztowania modułowe – z wyraźnie oddzielonymi od siebie poprzecznicami i stojakami, przy czym pomiędzy nimi znajdują się specjalne moduły służące do przyłączania innych części rusztowania;
- rusztowania ramowe – wyposażone w płaskie podpory; takie konstrukcje z reguły lokalizuje się przy budynku, do którego przymocowuje się je przy użyciu specjalnych kotwic;
- rusztowania rurowo-złączkowe – wykorzystywane powszechnie w przypadku budynków o nietypowych kształtach;
- rusztowania ruchome – lekkie, mobilne konstrukcje przystosowane do poziomego przemieszczania bez konieczności rozbierania.
Niezależnie od rodzaju zastosowanego rusztowania, montażem oraz demontażem tego typu konstrukcji muszą zawsze zajmować się odpowiednio przeszkolone osoby.
Jak wybrać najlepsze rusztowanie elewacyjne?
Przy podejmowaniu decyzji o rodzaju zastosowanego w danym przypadku rusztowania trzeba zwrócić uwagę na poszczególne parametry danej konstrukcji, takie jak wysokość i szerokość, a także maksymalne obciążenie. W przypadku standardowych robót w zupełności wystarczy udźwig rusztowania wynoszący 200 kg w przeliczeniu na metr kwadratowy. W razie potrzeby można także wybrać modele o maksymalnym obciążeniu do 600 kg/m2 złożone z elementów konstrukcyjnych produkowanych przez takie przedsiębiorstwa, jak FIRMA HANDLOWA OLIMPIA KOŚCIAŃSKA. Istotny jest także zastosowany w danym przypadku rodzaj połączeń między częściami rusztowań. W zależności od wybranego modelu mogą to być połączenia klinowe, zapadkowe albo zacisko
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Weko Grzegorz Pęczak
Baseny - budowa, produkcja, sprzedaż
woj. pomorskie80-461 Gdańsk, Startowa 19G/9
-
Dikar usługi saperskie Dariusz Kruszyński
Budowlane usługi - rozbiórki, wyburzanie
woj. pomorskie84-360 Łeba, Okrzei 2
-
Przewierty Sterowane Technika Bezwykopowa Doni
Budowlane usługi - technologie bezwykopowe
woj. dolnośląskie54-130 Wrocław, Latawcowa 2 lok. 13
-
Mega-Pol Daniel Podsiedlik
Budowlane usługi - rozbiórki, wyburzanie
woj. śląskie42-256 Turów, Długa 27B