Jakie parametry powinna spełniać belka zbrojeniowa fundamentowa?

Fundament stanowi solidną podstawę do posadowienia budynku. Dlatego musi być wykonany z materiałów, które spełniają wszelki obowiązujące normy budowlane. Najważniejszym elementem fundamentu jest belka zbrojeniowa, służąca do wzmocnienia i stabilizowania całej konstrukcji. Dowiedz się, jakie parametry powinna ona spełniać, aby dom nie był narażony na uszkodzenia.
Jaką funkcję pełni fundament budynku?
Posadowienie budynku na solidnych fundamentach jest gwarancją jego stabilności i spójności konstrukcji. Fundamenty zapewniają bowiem równomierne przekazywanie obciążeń na grunt, co sprawia, że budynek jest stabilny, nie zapada się pod wpływem własnego ciężaru, a jego elementy nie są narażone na niebezpieczne naprężenia. Fundamenty zabezpieczają dom przed działaniem sił zewnętrznych, głównie wywoływanych porywami wiatru i ciężarem śniegu. Chronią także przed groźnymi zdarzeniami losowymi, takimi jak szkody górnicze, drgania gruntu, powodzie, czy zmiany poziomów wód gruntowych.
Przeczytaj również: O czym pamiętać wynajmując dźwig?
Czym są belki zbrojeniowe i jakie muszą mieć parametry?
Zbrojenie fundamentu polega na przygotowaniu belek zbrojeniowych. Są to długie elementy wykonane z powiązanych ze sobą prętów zbrojeniowych i specjalnych strzemion. Belki zbrojeniowe przygotowuje się na ławach zbrojarskich, najczęściej na placu budowy, blisko wykopu fundamentowego. Zbrojenie fundamentów wykonuje się z żebrowanych prętów zbrojeniowych najczęściej o średnicy od 8 do 16 mm, dostępnych w hurtowniach stali budowlanej o długości 12 m. W miejscach, gdzie jest to możliwe, wykorzystuje się całe odcinaki lub przecina je na wymiar. Jak można dowiedzieć się na stronie internetowej producent elementów stalowych dla budownictwa Miles z Sosnowca, który produkuje także szalunki tracone i kosze zbrojeniowe, ważnym elementem przy kształtowaniu konstrukcji zbrojeniowej są strzemiona wykonane z gładkich prętów stalowych o średnicy 6 lub 8 mm. Trzeba pamiętać, że przygotowanie belek zbrojeniowych należy koniecznie wykonywać zgodnie z dokumentacją projektową. W wytycznych znajdują się informacje dotyczące klasy i gatunku stosowanej stali, a także dane dotyczące średnicy oraz długości prętów zbrojeniowych. Mimo tego, przygotowane do zalania masą betonową zbrojenie, musi być odebrane przez kierownika budowy lub inspektora nadzoru budowlanego.
Przeczytaj również: Jak dobrać odpowiedni przekrój przewodów?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Brado Spółka Cywilna
Bramy, ogrodzenia, kraty
woj. wielkopolskie63-400 Ostrów Wielkopolski, Odolanowska 97
-
Janusz Juroszek Zakład Remontowo Budowlany
Budowlane usługi - budowa pod klucz
woj. śląskie43-476 Jaworzynka 343