Jakie materiały izolacyjne wykorzystuje się przy budowie elewacji domów?

Wykończenie elewacji w taki sposób, by ocieplić budynek, to bardzo ważny etap budowy. Rodzaj materiałów i sposób, w jaki przeprowadzi się prace, mają ogromny wpływ na trwałość ścian, oraz ich właściwości termoizolacyjne. Już na etapie planowania warto określić rodzaj materiałów izolacyjnych przeznaczonych na elewację budynku. Jakiego rodzaju prefabrykaty o właściwościach izolacyjnych są wtedy wykorzystywane?
Jak ociepla się ściany dwuwarstwowe?
Ściany dwuwarstwowe izolowane są przeważnie za pomocą tynku oraz jednego z systemów dociepleniowych. Każdy z nich ma swoje wyszczególnienia dotyczące użytych w nim materiałów. Najczęściej w takich sytuacjach stosowany jest styropian EFS Fasada, ale również wełna mineralna fasadowa. Poza tym używane są wtedy specjalne kleje do dociepleń, farby podkładowe i preparaty gruntujące.
W miejscach takich, jak EMPI Market, kupuje się również zaprawę do warstwy zbrojnej, czyli rodzaj podkładu, którym pokrywa się właściwy tynk. Dodatkowo zaopatrzyć się trzeba w tynk cienkowarstwowy – mineralny, akrylowy, sylikonowy lub silikatowy. Do izolowania elewacji potrzebna też jest siatka z włókna szklanego, którą zbroi się podkład pod tynk. Na dół ściany kładzie się listwę startową mocującą.
Nie tylko w przypadku ścian dwuwarstwowych bardzo istotne podczas wykańczania są aspekty związane zarówno z parametrami izolacyjnymi, jak i estetyką. Wierzchnie tynki ozdobne mogą imitować inne rozwiązania, na przykład kamienie lub deski. Jest to rozwiązanie efektowne i stosunkowo tanie. Do systemów, w których główną rolę pełni styropian, bardzo ważny jest wybór dobrej jakości materiałów o możliwie najwyższych parametrach termoizolacyjnych.
Materiały używane do izolowania ścian trójwarstwowych
Przy ścianach trójwarstwowych materiały izolacyjne używane przy wykończeniach to styropian i wełna mineralna, które w przypadku ścian nośnych obmurowuje się cegłami, pustakami lub bloczkami, które podczas końcowego etapu prac wykończone zostają tynkiem. Efektowniejsze, ale również droższe, jest wykończenie ściany klinkierem lub cegłą elewacyjną. Wtedy dodatkowo potrzebna jest specjalna zaprawa do spoinowania i murowania, którą wypełnia się przestrzenie między cegłami.
Jak kupować materiały izolacyjne?
Efektywność izolacji zazwyczaj zależy od grubości warstwy, ale kupując materiały, warto zapoznać się z ich parametrami termoizolacyjnymi, które określa się współczynnikiem przewodzenia ciepła lambda. Warto też postawić na rozwiązania systemowe, a nie składanie przypadkowych produktów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Wod-Instal Hurtownia Materiałów Instalacyjno - Sanitarnych
Budowlane materiały - instalacyjno-sanitarne artykuły
woj. dolnośląskie58-500 Jelenia Góra, Spółdzielcza 39