Jakie funkcje pełnią klapy rewizyjne w sufitach, ścianach i podłogach?
Awaria instalacji wentylacyjnej lub elektrycznej może mieć miejsce wszędzie, nawet w najlepiej wykonanym budynku. Jak jednak sprawdzić stan urządzeń znajdujących się w stropie lub w podłodze? Wystarczy zamontować klapę rewizyjną! Ten nieduży element umożliwia szybką weryfikację oraz konserwację m.in. zaworów, przewodów oraz innych instalacji. Jeśli chcesz dowiedzieć się, dlaczego nie powinieneś zapomnieć o zamontowaniu go w swoim domu, czytaj dalej.
Dlaczego w budynku powinna znaleźć się przynajmniej jedna klapa rewizyjna?
Kilkanaście lat temu systemy grzewcze prowadzone były natynkowo, a elementy takie jak zawory znajdowały się zawsze w łatwo dostępnych i widocznych miejscach. Obecnie jednym z najpopularniejszych trendów wnętrzarskich jest minimalizm, który przyczynia się do tego, że wszystkie elementy instalacji są wbudowywane w ściany. W związku z tym w wielu pomieszczeniach sprawdzenie systemu i jego regulacja jest nie lada wyzwaniem. Na szczęście z pomocą przychodzą klapy rewizyjne – konstrukcje składające się z solidnej ramy aluminiowej oraz drzwiczek wyposażonych często w zamek. Elementy te umożliwiają naprawianie i prowadzenie prac konserwacyjnych ważnych instalacji.
Klapa rewizyjna umożliwia samodzielne sprawdzenie np. stanu licznika, zaworów i przełączników. Element ten nie tylko ułatwia dostęp do kluczowych systemów, ale również pełni funkcję ochronną. Jak opowiada nam ekspert ze składu budowlanego Baustoff + Metall:
Klapy często są wykonywane z ognioodpornych materiałów, które zwiększają bezpieczeństwo kluczowych elementów instalacji budynkowych podczas pożaru. Ponadto konstrukcje te – zamontowane na elewacji – zabezpieczają zawory, liczniki oraz bezpieczniki przed deszczem, śniegiem i pyłem.
Klapy rewizyjne można zamontować na suficie, w ścianie i w podłodze
W obiektach użyteczności publicznej podłoga jest doskonałym miejscem do montażu klapy rewizyjnej, ponieważ pod posadzką często znajdują się:
- przewody odpowiedzialne za rozprowadzanie ciepła (w ramach systemu ogrzewania podłogowego),
- kable elektryczne służące do podłączania maszyn takich jak unit stomatologiczny,
- gniazdka elektryczne (m.in. do zasilania sprzętu muzycznego),
- oświetlenie liniowe oraz lampy LED,
- floorboxy.
Można więc powiedzieć, że klapy rewizyjne ułatwiają nie tylko sprawdzanie stanu instalacji, ale także realizowanie nietypowych projektów wnętrzarskich.
Klapy są także niezwykle ważnym elementem pomieszczeń, w których znajdują się sufity z płyt gipsowo-kartonowych. Monolityczne konstrukcje sufitowe całkowicie przysłaniają strop właściwy. Aby naprawić lub sprawdzić stan znajdującej się na nim instalacji, nie musisz demontować całej płyty. Wystarczy, że skorzystasz z zamontowanej w niej klapy rewizyjnej. Co ważne, element ten wygląda bardzo estetycznie i idealnie wpisuje się w popularne trendy wnętrzarskie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana