Jaki beton stosuje się na budowach?
Wybór odpowiedniego betonu jest kluczowy dla trwałości i bezpieczeństwa każdej inwestycji budowlanej. Na polskim rynku dostępne są jednak różne rodzaje tego surowca, które powinny być dobierane do indywidualnych potrzeb, a także wymogów konkretnego projektu. W niniejszym artykule przedstawiamy najważniejsze aspekty związane z tym, jakiego betonu najczęściej używa się w budownictwie. Zapraszamy do lektury!
Klasy wytrzymałości betonu
Beton o różnej klasie wytrzymałości oferowany jest w dwóch konsystencjach – płynnej i półsuchej. Płynny surowiec dostarczany jest za pomocą tzw. „gruszek”, natomiast półsuchy – wywrotkami o dużej pojemności. Wybór odpowiedniej klasy wytrzymałości zależy od rodzaju konstrukcji czy obciążeń, jakim będzie podlegał beton.
Przeczytaj również: Jak wygląda proces produkcji betonu?
Na rynku budowlanym oferowane są betony o różnych klasach wytrzymałości, takich jak: C8/10 (B10), C12/15 (B15), C16/20 (B20), C20/25 (B25), C25/30 (B30), C30/37 (B37), C35/45 (B45), C40/50 (B50), C45/55 (B55), C50/60 (B60) oraz wyższe. Dzięki temu każdy znajdzie wśród nich produkt o optymalnej trwałości. Dobrej jakości produktów warto jednak szukać wyłącznie w ofercie renomowanych producentów i firm budowlanych, które dostarczają gotowy surowiec we wskazane miejsce.
Przeczytaj również: Jak wykonać odwodnienie terenu?
Podstawowe rodzaje betonu stosowanego na budowach
W zależności od przeznaczenia betonu można wyróżnić różne jego rodzaje, dlatego surowiec ten sprawdza się we wszystkich projektach budowlanych, zarówno mniej, jak i bardziej wymagających lub skomplikowanych. Spośród jego rodzajów wymieniany:
Przeczytaj również: Zastosowanie wielokomorowych szamb betonowych
konstrukcyjny,
posadzkowy,
nawierzchniowy,
mostowy,
kontraktorowy.
Każdy z nich charakteryzuje się innymi właściwościami, które decydują o jego funkcjonalności i wydajności w określonym zastosowaniu, a także odporności na różnorodne, niekorzystne warunki, na jakie będzie narażany.
Beton z domieszkami
Co istotne, na rynku dostępny jest również beton budowlany z domieszkami, które zmieniają różne jego właściwości, np. czas procesu wiązania czy poziom szczelności. Dzięki temu można dostosować parametry mieszanki do specyficznych wymagań danego projektu. Oprócz tego niemałe znaczenie w budownictwie mają też rozmaite mieszanki cementowe związane hydraulicznie.
Ich zastosowanie zależy od potrzeb budowy oraz wymagań technicznych. Są to między innymi stabilizacje cementowe o różnych wytrzymałościach, podsypki cementowo-piaskowe (PCP) w zmiennych proporcjach, a także mieszanki związane cementem (CBGM) o różnych klasach wytrzymałości. To jednak nie wszystko! W ofercie najlepszych firm znajdują się także szlichty i jastrychy cementowe, w tym opcje ze zbrojeniem rozproszonym.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana