Jak zorganizować rozbiórkę budynku?
Rozbiórka budynku wymaga dokładnego zaplanowania prac oraz dopełnienia formalności prawnych. Wszystko po to, aby odbyła się zgodnie z prawem, a przede wszystkim bezpiecznie – niezależnie od wielkości budynku jest to zadanie wymagające użycia specjalistycznych narzędzi. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat rozbiórek: kwestie prawne, pozwolenia oraz przebieg procedury.
Teoretycznie z obiektami, które znajdują się na prywatnej działce możemy postępować jak chcemy. Jednak rozbiórka wiąże się ze znacznymi zmianami w planie zagospodarowania – z tego względu konieczne może być uzyskanie zezwolenia. Jednak nie zawsze jest to konieczne i czasem wystarczy jedynie zgłoszenie informujące o takim zamiarze. Przyjrzyjmy się bliżej, co na ten temat mówią przepisy prawa budowlanego.
Przeczytaj również: Do jakich prac przyda się wynajem minikoparek z młotem hydraulicznym?
Pozwolenie na rozbiórkę
Jeśli planujemy wyburzenie lub rozbiórkę budynku w pierwszej kolejności musimy zorientować się, czy wymagane będzie pozwolenie na przeprowadzenie prac. Jest ono konieczne, kiedy budynek przekracza wysokość 8 metrów, jest wpisany do rejestru zabytków lub objęty ochroną konserwatorską. Jeżeli przed postawieniem budynku konieczne było uzyskanie pozwolenia na budowę to konieczne będzie również pozwolenie na rozbiórkę. Wówczas w dokumentach powinny znaleźć się informacje na temat terminu rozbiórki, zgoda właściciela budynku, zakres prac oraz sposób ich wykonania. W pozwoleniu powinien znaleźć się również szkic usytuowania obiektu, a także informacja o sposobie zapewnienia bezpieczeństwa ludzi i mienia. Jeśli rozbiórka wpłynie na otoczenie konieczne jest uzyskanie pozwoleń lub opinii wydanych przez właściwe organy. Na wydanie opinii czeka się 14 dni – jeśli w tym czasie nie zostanie wydana ocena negatywna można przystąpić do prac rozbiórkowych.
Przeczytaj również: Prace rozbiórkowe: poznaj efektywne metody i narzędzia
Zgłoszenie prac rozbiórkowych
Jeżeli budynek ma mniej niż 8 metrów wysokości, a jego odległość od granicy działki nie jest mniejsza niż połowa jego wysokości oraz nie jest obiektem zabytkowym – wystarczy zgłoszenie informacji o rozbiórce, bez konieczności uzyskania pozwolenia. W dokumencie powinny znaleźć się takie informacje jak termin przeprowadzenia oraz zakres prac, a także sposób ich przeprowadzenia. Jeśli były wydawane opinie lub uzgodnienia również należy je dołączyć. Może być konieczne dołączenie projektu rozbiórki. Na odpowiedź czeka się 30 dni. Jeśli będzie pozytywna prace rozbiórkowe można przeprowadzić maksymalnie w ciągu 2 lat od terminu prac wpisanego we wniosku.
Przeczytaj również: Jak uporządkować teren po wyburzeniu?
Przeprowadzanie prac rozbiórkowych
Niewielki budynek, typu altanka lub garaż możemy spróbować rozebrać systemem gospodarczym, czyli samodzielnie. Należy jednak pamiętać, że nawet niewielki obiekt może stanowić zagrożenie – zawalenie się ściany lub stropu może skończyć się nawet śmiercią. Dlatego zdecydowanie lepszym pomysłem jest skorzystanie z oferty firmy, która zajmuje się wyburzeniami oraz rozbiórkami. Na terenie Łodzi i okolic kompleksowe usługi oferuje SAWO Recykling. Doświadczona ekipa nie tylko przeprowadzi prace rozbiórkowe szybko, ale przede wszystkim bezpiecznie, z wykorzystaniem przystosowanych do tego narzędzi. Dodatkowo oszczędzi nam konieczności sprzątania pozostałości, oferując przy okazji usługę kontenerowego wywozu odpadów.
Rozbiórka to zazwyczaj nie tylko demontaż obiektu, ale również konieczność odłączenia mediów, na przykład wody, elektryczności lub innych instalacji. Dopiero tak przygotowany budynek można zacząć wyburzać za pomocą młotów wyburzeniowych, koparek wyposażonych w szczęki lub nożyce, ładowarek, a nawet dźwigów. Budynki rozbiera się od góry, uważając, aby spadające elementy nie doprowadziły do naruszenia konstrukcji oraz zawalenia się całego obiektu. Właśnie dlatego warto skorzystać z usług doświadczonej firmy – rozbiórka może wymagać narzędzi, a także wiedzy, niezbędnej do bezpiecznego przeprowadzenia prac.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana