Jak wykonać wykopy pod fundamenty magazynowe?

Sposób prowadzenia prac, w efekcie których ma powstać wykop pod fundamenty, zależy od wielu czynników. Trzeba tu uwzględnić przede wszystkim rodzaj danego gruntu, głębokość jego przemarzania, wymaganą głębokość posadowienia oraz rodzaju fundamentu. Na ogół tego typu prace wykonuje się koparko-ładowarką, która jest w stanie wykonać nawet najcięższe prace. Dowiedz się, o co należy zadbać podczas prowadzenia robót.
Wytyczenie fundamentów
Pierwszym etapem są prace przygotowawcze, a więc m.in. precyzyjne wytyczenie fundamentów. Na ogół dokonuje tego geodeta, który wykonuje obrys budynku, a także zaznacza rzędne innych, ważnych punktów obiektów z dużą dokładnością. Kierownik budowy dokonuje potwierdzenia danych, po czym można przystępować do wykopów.
Rodzaj zaplanowanego fundamentu ma znaczenie dla właściwego przygotowania gruntu. Zdarzają się sytuacje, w których konieczne jest przeprowadzenie specjalistycznych badań geotechnicznych. Wykop fundamentu pod magazyn na ogół odbywa się przy wykorzystaniu koparki, która dokładnie wybierze podłoże.
Na ogół fundamenty planuje się i wykonuje tak, by głębokość fundamentu znajdowała się poniżej tzw. strefy przemarzania gruntu. Dno wykopu jest na ogół węższe niż szerokość przy poziomie gruntu.
Zależnie od warunków gruntowo-wodnych oraz wielkości obciążenia planowanego magazynu, fundament projektuje się jako stopy lub ławy, które podczas posadowienia pośredniego pełnią rolę tzw. oczepów. Proste fundamenty są wylewane bezpośrednio w gruncie. Przygotowuje się wówczas rowy o określonej szerokości oraz głębokości, wzdłuż zarysu ścian zewnętrznych oraz wewnętrznych.
Wykonanie fundamentów
Jak wskazują specjaliści z firmy Defekt Muzgó, jedną z ważniejszych zasad jest ta, która zakazuje składowania wykopanej ziemi w bezpośrednim sąsiedztwie wykopu. Wielokrotnie zdarzały się już wypadki na budowach, których przyczyną było osunięcie się ziemi na jego dno.
Fundamenty są wykonywane według konkretnego schematu. Ważne jest zdjęcie wierzchniej warstwy ziemi, podczas którego usuwa się grunt aż do głębokości górnego poziomu ławy. Wykop powiększa się o minimum 50 cm z każdej strony obrysu obiektu. Ważne jest prawidłowe wypoziomowanie fundamentu, czemu na ogół służy deskowanie. W niektórych przypadkach wykonuje się fundamenty w wykopie, bez odpowiedniego deskowania, wówczas wykop zabezpieczany jest jedynie folią i zalewany betonem. Musi być wówczas węższy i wykonany idealnie równo. Jego ścianki nie mogą się osuwać w żadnym miejscu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Saneco Sebastian Sanetra - Domy Drewniane Całoroczne
Domy drewniane
woj. dolnośląskie58-506 Jelenia Góra, Kiepury 11 lok. 53
-
Ireneusz Kuźdub Usługi Sprzętem Budowlanym
Budowlane usługi - rozbiórki, wyburzanie
woj. świętokrzyskie26-110 Skarżysko-Kamienna, Asfaltowa 1
-
Budowa Więckowski Sp. z o.o. Sp. k.
Budowlane usługi - budowa pod klucz
woj. łódzkie95-100 Zgierz, Łódzka 93
-
Studio Architektury Wnętrz Budniewska-Bratek Ewa
Architekci
woj. opolskie47-150 Leśnica, Szpitalna 9