Jak wykonać termoizolację dachu płaskiego?
Termoizolacji dachu płaskiego to bardzo ważne zadanie. Wiele pokryć dachowych z ubiegłego wieku nie posiada żadnego ocieplenia lub dysponuje minimalną termoizolacją w postaci warstwy gliny z trocinami, żużlu, supremy. Jak dokonać prawidłowej termoizolacji płaskiego dachu? Od czego zależy wykonanie dobrego ocieplenia? Odpowiedź znajduje się w artykule.
Od czego zależy ocieplenie dachu płaskiego?
Wykonanie termoizolacji dachu płaskiego zależy w dużej mierze od tego, czy pokrycie dachowe jest wentylowane, czy niewentylowane. Niegdyś domy o takim zadaszeniu nie dysponowały wentylacją (stropodachy niewentylowane). Podkład pod pokrycie dachowe wykonywano w nich bezpośrednio na warstwie izolacyjnej. Dekarze pomijali często bardzo ważny etap – ułożeniu pod izolacją cieplną warstwę izolacji paroszczelnej. W konsekwencji skutkowało to zmniejszeniem izolacji termicznej całego budynku i dużymi stratami ciepła. W dachu płaskim wentylowanym pomiędzy konstrukcją stropu i dachu pozostawiona jest delikatna pustka powietrzna, która korzystnie wpływa na termoizolacyjność domu.
Przeczytaj również: Jak ocieplić poddasze?
Termoizolacją dachów płaskich zajmuje się firma Papmembran. Jej pracownicy – doświadczeni fachowcy – ocieplą dachy domów mieszkalnych, magazynów, biurowców, obiektów przemysłowych, hal magazynowych, galerii handlowych.
Przeczytaj również: Jak prawidłowo ocieplić komin systemowy?
Jak wykonać termoizolację płaskiego dachu wentylowanego?
W dachu wentylowanym termoizolację układa się bezpośrednio na warstwie stropu (dekarze wykorzystują najczęściej styropian lub wełnę mineralną). Między pokryciem i ociepleniem powinna znaleźć się pustka wentylacyjna – około 10-15 centymetrowa przestrzeń, która zapobiegnie gromadzeniu się w izolacji wilgoci. Dodatkowo we wszystkich ściankach kolankowych należy zamieścić otwory wentylacyjne (najlepiej w odstępach około 3-centymetrowych), które pozwalają na swobodny przepływ powietrza.
Jak wykonać ocieplenie płaskiego dachu niewentylowanego?
Przed ułożeniem termoizolacji na dachu płaskim niewentylowanym, należy dokonać remontu – zerwać poprzednie warstwy, a na czystym podłożu ułożyć paroizolację i twardy materiał ociepleniowy. Termoizolację można wykonać za pośrednictwem styropianu lub wełny mineralnej (w postaci płyt, desek dachowych). Wełna mineralna cechuje się lepszymi właściwościami – wytrzymuje wysokie temperatury.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana