Jak wybrać dobre złączki hydrauliczne?

Hydraulika siłowa jest wykorzystywana w licznych urządzeniach i maszynach roboczych od sprzętu budowlanego po rolniczy. Codzienna eksploatacja wielu urządzeń oznacza konieczność częstego podłączania i rozłączania węży lub przewodów. Będzie tak np. przy zmianie osprzętu używanego w ciągniku rolniczym czy przy montowaniu młota wyburzeniowego na ramieniu koparki. Sprawne działanie złączek hydraulicznych ma w takich sytuacjach kluczowe znaczenie.
Dlaczego złączki są tak ważne dla działania układów hydraulicznych?
Wśród niezbędnych elementów hydrauliki siłowej zwykle wymienia się wszystkie istotne dla prawidłowego działania urządzenia podzespoły – pompę z napędem, zbiornik na olej hydrauliczny, przewody, zawory, rozdzielacze, a także odbiorniki – cylindry lub silnik. Rzadko kiedy wspomina się jednak o istotnym elemencie, jakim są złączki hydrauliczne. Ich rola jest natomiast trudna do przecenienia – pozwalają na połączenie przewodów z adapterami doprowadzającymi czynnik do poszczególnych urządzeń, a także wykonywanie całej instalacji, zapewnienie możliwości szybkiego podłączania i rozłączania, jak również odpowiedniego prowadzenia przewodów. Złączki podobnie jak wszystkie elementy układu muszą zachować właściwą szczelność, także pod wysokim ciśnieniem, podwyższonej temperaturze czy przy występowaniu dużych wibracji. Wymaga się od nich często możliwości wielokrotnego rozłączania i łączenia bez utraty szczelności.
Przeczytaj również: Rola złączek w instalacjach hydrauliki siłowej
Jakie są rodzaje złączek hydraulicznych?
Złączki hydrauliczne mogą być wykorzystywane do wykonywania połączeń sztywnych instalowanych między elementami, które podczas pracy maszyny nie przemieszczają się względem siebie lub giętkich, używanych tam, gdzie podzespoły pozostają w ruchu. Do najprostszych rozwiązań należą połączenia gwintowane składające się z gniazda po stronie podzespołu oraz odpowiedniej nagwintowanej końcówki zakutej po stronie przewodu. W zastosowaniach, gdzie potrzebne jest wielokrotne rozłączanie, stosowane są szybkozłączki do hydrauliki siłowej. Mogą one być wyposażone w połączenie wtykowe np. typu push-pull albo gwintowane. Jeśli chodzi o geometrię złączek, to wyróżniamy złączki proste i kolankowe. Dostępne są także złączki redukcyjne, trójniki pozwalające na podział strumienia, a także korki zabezpieczające przed zanieczyszczeniem wnętrza przewodów oraz mufy używane do łączenia węży. Złącza występują w podziałkach metrycznych i calowych. Szeroki wybór złączek do hydrauliki siłowej oferuje firma WALOR, specjalizująca się także m.in. w dostarczaniu łożysk, cięgien i uszczelnień.
Przeczytaj również: Zastosowanie i charakterystyka żeliwnych tłoków siłowników hydraulicznych
Przeczytaj również: Jakie zastosowania znajduje drut aluminium?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
TopAc Jarosław Kucharski
Ogrzewanie - projektowanie, instalacja, serwis
woj. zachodniopomorskie70-107 Szczecin, Milczańska 31D
-
B.B.A. Pumps PL Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Pompy
woj. mazowieckie05-500 Piaseczno, Żeromskiego 39A
-
ATP Hydroizolacje Tomasz Przyborowski
Izolacja, termoizolacja, hydroizolacja
woj. mazowieckie05-091 Ząbki, Krucza 5