Jak właściwie obchodzić się z hydrantem
Na terenie Polski rozlokowanych jest wiele tysięcy hydrantów. Te przeciwpożarowe elementy obecne są na ulicach oraz w instytucjach użytku publicznego. W zależności od miejsca – montuje się inne rodzaje hydrantów, a każdy z nich powinien być użytkowany w odmienny sposób. Warto więc sprawdzić, jak różni się obsługa hydrantów zewnętrznych i wewnętrznych oraz czy każdy może korzystać z tego typu urządzeń?
Jak użytkować hydranty zewnętrzne?
Przeciwpożarowe hydranty zewnętrzne stosuje się na ulicach oraz w pobliżu miejsc zagrożonych pożarami. Urządzenia te gwarantują pobór wody wprost z sieci wodociągowej. Aby prawidłowo używać hydrantu zewnętrznego, należy znać instrukcję oraz posiadać stosowne uprawnienia – prawo umożliwia ich obsługę jedynie specjalnym służbom.
Przeczytaj również: Gdzie powinny być zamontowane hydranty przeciwpożarowe?
W celu odkręcenia hydrantu należy posłużyć się odpowiednim kluczem. Po uzyskaniu dostępu do niego podłącza się wąż przeciwpożarowy i przystępuje do poboru wody. Po zakończonych działaniach z zakresu gaszenia ognia należy prawidłowo zamknąć hydrant i zabezpieczyć ewentualne wycieki wody.
Jak używać hydrantów wewnętrznych?
Hydranty wewnętrzne różnią się od urządzeń instalowanych na ulicach i mają najczęściej kształt skrzynki zainstalowanej na ścianie budynku. Instrukcja postępowania w tym przypadku jest prosta. Najczęściej należy po prostu zbić szybkę np. łokciem lub otworzyć skrzynkę przy pomocy klucza.
Kolejnym krokiem jest rozwinięcie umieszczonego w skrzynce węża i odkręcenie prądownicy. Po takich działaniach można skierować strumień wody bezpośrednio na pożar. W przypadku wątpliwości należy zwrócić się do osoby odpowiedzialnej za ochronę przeciwpożarową budynku.
Konserwacja i przeglądy hydrantów
Zarówno hydranty zewnętrzne, jak i wewnętrzne powinny być poddawane regularnym przeglądom nie rzadziej niż raz do roku. Sprawdzenie stanu tych urządzeń polega na:
kontroli sprawności wszystkich elementów składowych,
weryfikacji oznakowani i zawartych instrukcji,
dokonaniu pomiarów ciśnienia i wydajności,
oznakowaniu urządzenia potwierdzająca kontrole etykietą,
wystawieniu odpowiedniego protokołu.
Aby wyposażyć się w wysokiej jakości sprzęt przeciw pożarniczy, warto odwiedzić np. sklep Bogdan Gil Hoses z Bielsko Białej.
Najczęstsze błędy podczas używania hydrantów
Jednym z błędów jest nieznajomość przeznaczenia tych urządzeń. Częstą pomyłką jest użytkowanie wody do celów prywatnych np. podlewania ogródka lub wypełniania basenu. Niezgodne z prawem postępowanie może skończyć się nawet postępowaniem sądowym.
Techniczne błędy podczas użytkowania tych urządzeń przeciwpożarowych są najczęściej związanie z nieprawidłowym zakręcaniem hydrantów. Takie działanie może skutkować niekontrolowanym wyciekiem wody wprost na ulicę lub do wnętrza budynku.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana