Jak utylizować gruz?
Odpady budowlane, takie jak gruz, folie i worki plastikowe, mogą stanowić poważne zagrożenie dla środowiska, jeżeli nie zostaną zutylizowane w odpowiedni sposób. Poza tym ich nieumiejętne składowanie w kontenerach na śmieci i innych niewyznaczonych do tego miejscach może wiązać się z poważnymi konsekwencjami finansowymi. Jak właściwie utylizować gruz?
Jak odpowiedzialnie pozbywać się odpadów budowlanych?
Zgodnie z przepisami prawa oraz Ustawy o utylizacji odpadów, każdy właściciel nieruchomości ma obowiązek umiejętnego pozbywania się gruzu. Niedostosowanie się do tych przepisów grozi mandatem w wysokości do 1500 zł. Dlatego tak ważne jest, żeby na początek wybrać solidne worki na gruz i później w takich pojemnikach dostarczyć odpady do utylizacji. Gruz dostarcza się do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.
Przeczytaj również: Zalety mebli biurowych na wymiar
Zielone folie LDPE również mogą być poddane procesowi ponownego przetwórstwa. Worki LDPE (polietylen o niskiej gęstości) są powszechnie stosowane w budownictwie, ale ich nieumiejętne składowanie czy wyrzucanie w nieprzeznaczone do tego miejsca sprawia, że stanowią duże zagrożenia dla środowiska. Oprócz recyklingu ważne jest, aby wszystkie odpady były usuwane w sposób bezpieczny i przyjazny dla wszystkich.
Przeczytaj również: Na czym polega zabezpieczanie więźby dachowej metodą zanurzeniową na zimno?
Dlaczego utylizacja gruzu jest tak ważna?
Nieumiejętnie składowany gruz nie tylko ma negatywny wpływ na estetykę otoczenia, ale także stwarza realne zagrożenie dla środowiska i społeczeństwa. Niektóre odpady zawierają w swoim składzie szkodliwe substancje, które mogą wskutek błędnego składowania uwalniać się do atmosfery lub przenikać do wód gruntowych. Do takiego zjawiska dochodzi np. na skutek ulewnych deszczy czy wysokiej temperatury. Poza tym większość odpadów w formie gruzu rozkłada się przez tysiąclecia. Dlatego producent folii oraz worków EKO PLASTIK SYSTEM oferuje solidne worki, które pomagają właściwie przechowywać gruz.
Przeczytaj również: Czym charakteryzują się kontenery biurowe?
Jakie zalety ma utylizacja gruzu?
Gruz nie może zostać wyrzucony na śmietnik, ponieważ odpad ten poddaje się procesowi ponownego przetwórstwa. W efekcie produkt ten uzyskuje „drugie życie” i trafia do ponownego obiegu. Odpady w formie gruzu są bardzo dokładnie rozdrabniane za pomocą maszyn. W efekcie powstały surowiec sprawdza się do celów budowlanych i wznoszenia nowych konstrukcji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana