Jak tanio kupić mieszkanie od dewelopera?
Zastanawiasz się nad zakupem mieszkania? Nie wiesz czy wybrać mieszkanie z rynku wtórnego, czy pierwotnego? Wydaje ci się, że mieszkania od dewelopera są zbyt drogie i nie będzie cię na nie stać? Przedstawiamy informacje, dzięki którym nowe mieszkanie kupisz w bardzo atrakcyjnej cenie! Jak tanio kupić mieszkanie od dewelopera: przedstawiamy porady i wskazówki.
Tanie mieszkanie od dewelopera? To możliwe! Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych kwestiach, by znaleźć nowe mieszkanie w atrakcyjnej cenie.
Wybierz mieszkanie poza miastem
Mieszkanie poza miastem może mieć swoje zalety. Zwłaszcza, jeśli nie pracujesz w ścisłym centrum, masz możliwość pracy zdalnej, twoja praca jest w nietypowych godzinach albo polega na jeżdżeniu na spotkania w różnych godzinach. To również ciekawa propozycja, jeśli do centrum można podjechać kolejką podmiejską lub pociągiem, bez konieczności stania w korkach. Albo też rowerem – ten alternatywny środek transportu wybiera coraz więcej osób. Poza sytuacją, kiedy pracujesz w centrum miasta i codziennie musisz dojeżdżać samochodem w godzinach wzmożonego ruchu – zastanów się nad mieszkaniem poza miastem. To spora oszczędność. Zazwyczaj im bliżej centrum, tym drożej. Osiedle na obrzeżach to cisza i spokój w otoczeniu zieleni, a jednocześnie możliwość szybkiego dojazdu do najważniejszych lokalizacji w mieście. Wraz z rozbudową osiedli zazwyczaj pojawiają się przedszkola, szkoły, przychodnie i sklepy – wszystko jest więc pod ręką. No i co warto podkreślić – za zdecydowanie niższą cenę. Szukając mieszkania w okolicy Wrocławia warto zwrócić uwagę na mieszkania w Siechnicach i Dobrzykowicach, oferowane przed D.P.I. Malachit.
Przeczytaj również: Dlaczego warto kupować duże mieszkania?
Nastaw się na negocjacje
Jeśli zależy nam na zakupie taniego mieszkania warto spróbować negocjacji. Najlepiej dobrze się do nich przygotowując – przedstawiając propozycje innego dewelopera, który oferuje podobne mieszkania. Jeśli na rozmowę przyjdziemy dobrze przygotowani, z gotowymi argumentami oraz informacjami, dlaczego cena mieszkania powinna być obniżona możemy liczyć na atrakcyjne propozycje cenowe. Z pewnością nie będą to obniżki znaczące – jednak już nawet kilka tysięcy mniej to dodatkowa kwota, którą będzie można wykorzystać na wykończenie. Jeśli deweloper oferuje komórki lokatorskie lub miejsca parkingowe za dodatkową opłatą możemy również spróbować negocjować ich cenę lub dodanie ich w ramach gratisu do zakupionego mieszkania. Jeśli będziemy zdecydowani na podpisanie umowy pod ręki, ale dopiero po obniżeniu ceny z pewnością uda nam się wynegocjować lepszą ofertę.
Przeczytaj również: Budowanie domu – samodzielnie czy z deweloperem?
Zakup mieszkania w dobie pandemii? Czemu nie – może być taniej
Obecna sytuacja epidemiologiczna związana z koronawirusem wywołała zamieszanie również na rynku nieruchomości. Wiele osób zrezygnowało z zakupu mieszkania, zwłaszcza jeśli miały to być mieszkania pod cele inwestycyjne. Naturalną konsekwencją mniejszego popytu jest konieczność obniżenia cen i zagwarantowania atrakcyjnej oferty, aby wybić się na tle konkurencji. Co prawda wielu deweloperów ze względów bezpieczeństwa zamknęło swoje biura sprzedaży. Tym samym spotkanie twarzą w twarz z przedstawicielem nie jest możliwe – co utrudnia podjęcie decyzji i podpisanie dokumentów. Sytuacja wymusiła również zmiany w bankach, między innymi podwyższenie marży, a także wzrost wysokości wkładu własnego. Jednak nadal można starać się o kredyty hipoteczne – a ze względu na obniżenie stóp procentowych raty kredytów są niższe. Jeśli byliśmy zdecydowani na zakup od konkretnego dewelopera oraz wiemy, że posiadamy wystarczający wkład własny oraz zdolność kredytową nie ma na co czekać – pandemia COVID-19 wbrew pozorom może pomóc nam w zakupie tańszego mieszkania.
Przeczytaj również: Infrastruktura osiedla jako czynnik wpływający na cenę nieruchomości
Zakup na początkowym etapie inwestycji
Mieszkania na już wybudowanym osiedlu, do których można wprowadzić się od ręki z pewnością będą nieco droższe. Po zakończeniu inwestycji o wiele łatwiej wyobrazić sobie efekt końcowy, mieszkanie można obejrzeć przed zakupem, podobnie jak okolicę. W początkowym etapie inwestycji kupujemy zazwyczaj „dziurę w ziemi”, a to, jak ostatecznie będzie wyglądała całość możemy sprawdzić jedynie na wizualizacji. Z tego względu pierwsze mieszkania mogą być nieco tańsze. Zwłaszcza, że inwestycje wieloetapowe wiążą się z uciążliwościami, takimi jak hałas dobiegający z sąsiadującej budowy. Jeśli nie będzie nam to przeszkadzać, zdecydujmy się na mieszkanie z pierwszego etapu – prawdopodobnie z każdym kolejnym cena będzie rosła.
Niższe kondygnacje zazwyczaj są tańsze
Mieszkania na niższych kondygnacjach zazwyczaj są tańsze. Co prawda większość nowych budynków wielorodzinnych wyposażonych jest w windy, jednak mieszkanie na parterze może mieć wiele zalet. W przypadku awarii dźwigu nie musimy martwić się wnoszeniem wózka z dzieckiem, roweru lub ciężkich zakupów na górę. Poza tym sporo lokali parterowych oferuje dostęp do własnego ogródka – a to ich największa zaleta, ponieważ dzięki temu możemy posiadać namiastkę własnego domu z ogrodem.
Śledź oferty dewelopera
Zdarza się, że deweloperzy oferują wyjątkowe promocje cenowe dla klientów, którzy zdecydują się na zakup od ręki. Może to być dodatek do mieszkania: komórka lokatorska lub miejsce parkingowe w gratisie lub też zniżka na urządzenie na przykład kuchni. Promocja może również obejmować rabat na zakup wyposażenia: mebli lub sprzętu AGD. Warto więc śledzić deweloperów w mediach społecznościowych – to tam zazwyczaj pojawiają się informacje o wyjątkowych promocjach lub dniach otwartych, w trakcie których można liczyć na wyjątkowe oferty.
Wybierz metraż dopasowany do potrzeb
Wbrew pozorom najwięcej kosztują kawalerki – w przeliczeniu za metr kwadratowy zapłacimy za nie więcej. Nie znaczy to jednak, że należy od razu kupować jak największe mieszkanie. Najlepiej wybrać metraż dopasowany do naszych potrzeb. Jeśli zastanawiamy się nad dwoma propozycjami lepiej wybrać większy, niż mniejszy metraż – w przypadku kiedy rodzina się powiększy lub postanowimy przygarnąć dodatkowego zwierzaka większa powierzchnia z pewnością będzie atutem.
Znajdź osoby zainteresowane zakupem mieszkania w tej samej lokalizacji
Ciekawym pomysłem na obniżenie kosztów zakupu może być znalezienie osób, które również zainteresowane są zakupem mieszkania w określonej lokalizacji. Kiedy przyjdzie rodzina lub przyjaciele, którzy chcą kupić mieszkania blisko siebie z pewnością będą mogli liczyć na bardziej atrakcyjne warunki cenowe. To samo tyczy się osób, które chcą zakupić kilka mieszkań, na przykład pod cele inwestycyjne. Sprzedaż kilku lub kilkunastu mieszkań naraz dla dewelopera jest niezwykle opłacalny – z pewnością zaproponuje wówczas niższą cenę.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana