Jak sprawnie sortować materiał budowlany?
Czasem, żeby zbudować nowe, należy wyburzyć stare. Jednak po pracach rozbiórkowych lub remoncie pozostają odpady budowlane, których widok nie pozwala się cieszyć w pełni z wykonanych robót. Skutych kafli, gruzu z wyburzonych ścian czy starego linoleum nie można wyrzucić do tradycyjnie odbieranych odpadów komunalnych. Dowiedz się, w jaki sposób sprawnie sortować materiał budowlany i go zutylizować.
Dlaczego warto segregować odpady?
Zanim dojdzie do wywozu i utylizacji odpadów, np. przy skorzystaniu z usług P.H.U. Dróżdż, należy zadbać o odpowiednie składowanie i segregację. Dlaczego warto sortować odpady? Najważniejsze powody to:
Przeczytaj również: Płyty OSB: właściwości, zastosowania i porady dotyczące montażu
- łatwiejszy recykling – nawet odpady budowlane można ponownie wykorzystać przez odzyskanie z nich surowców,
- tańszy wywóz – bardzo często odbiór posortowanych odpadów ma korzystniejszą cenę,
- bezpieczne składowanie – nietrudno o nieszczęśliwy wypadek, gdy po placu budowy walają się gruz, szkło i potłuczone kafle, dodatkowo składowanie śmieci porozbiórkowych może stworzyć zagrożenie pożarowe,
- ekologiczny wybór – sortownie odpadów budowlanych ogranicza niekorzystny wpływ na środowisko naturalne.
Sortowanie odpadów budowlanych to praktyczny sposób na szybkie uporządkowanie miejsca remontu czy rozbiórki.
Jak dzielić odpady budowlane?
Przy sortowaniu pozostałości po remoncie należy wybrać miejsce, gdzie będą składowane poszczególne odpady. Jeśli zatrudniłeś profesjonalną firmę do utylizacji odpadów budowlanych prawdopodobnie otrzymałeś od nich kontener. Umieść go w taki sposób, aby jego odbiór był łatwy.
Przeczytaj również: Jak wygląda proces produkcji betonu?
Najczęściej przy pracach renowacyjnych i wyburzeniowych wyróżnia się kilka kategorii odpadów budowlanych.
- Gruz czysty
Niektóre firmy rozbiórkowe oferują kruszenie gruzu, które ułatwia jego segregację. Do kontenera możesz wrzucić cegły, bloczki betonowe, pustaki i pozostałości po tynku. Należy oczyścić gruz z wszelkich elementów instalacji, kabli czy rur. Powinno się oddzielać gruz czysty betonowy od ceramicznego.
Przeczytaj również: Granit czy marmur - jaki materiał wybrać na schody?
- Gruz zmieszany
Występuje wtedy, gdy zmieszane zostają odpady betonowe z cegłami, glazurą, dachówkami. Dopuszczalne są minimalne ilości innych odpadów w postaci złomu czy tworzyw sztucznych.
- Odpady specjalne
Do tej grupy należą papa, wełna mineralna czy azbest. Jeśli takie materiały pozostały na twojej posesji, jak najszybciej skorzystaj z usługi specjalistycznej utylizacji, gdyż za składowanie odpadów specjalnych grozi mandat w wysokości 500 zł.
Prawidłowe sortowanie odpadów budowlanych znacznie przyśpiesza oczyszczenie placu budowy i ułatwia sprawną utylizację.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana