Jak przygotować szlifierkę do remontu?
W produkcji części i urządzeń mechanicznych jednym z etapów ich produkcji jest szlifowanie elementów w celu uzyskania wymaganych dokładności oraz jakości powierzchni. Do takich zadań przeznaczone są specjalistyczne maszyny tj. szlifierki do płaszczyzn czy wałków i otworów. Każda taka obrabiarka musi pracować z bardzo dużą dokładnością i powtarzalnością.
KIEDY NALEŻY ZDECYDOWAĆ SIĘ NA PRZEKAZANIE MASZYNY DO REMONTU?
Najlepszym momentem na podjęcie decyzji o remoncie szlifierki jest ten, kiedy maszyna zaczyna pracować z niewłaściwą dokładnością, nie można uzyskać powtarzalności w wykonywaniu części lub gdy dźwięk podczas pracy maszyny znacznie zmienił się od dotychczasowego. Najlepiej wówczas zwrócić się do firmy specjalizującej się w naprawie i remontach szlifierek w celu przeprowadzenia przez nią weryfikacji stanu maszyny. Specjaliści najlepiej określą jej stan i ukierunkują działania, jakie należy podjąć. Możliwe jest, że będzie konieczna drobna naprawa, lecz może również okazać się, że wymagany będzie remont kapitalny.
Przeczytaj również: Jak dobór narzędzi wpływa na ergonomię pracy operatorów narzędzi i maszyn
JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO ZLECENIA REMONTU SZLIFIERKI?
Jeżeli maszyna kwalifikuje się do remontu, należy odpowiednio przygotować zarówno maszynę, jak i określić oczekiwania w stosunku do wykonawcy.
W zapytaniu skierowanym do wykonawcy należy określić, czy maszyna pracuje przy pracy powtarzalnej, czy też jest używana do wykonywania operacji szlifowania dla jednorazowych części. Należy zastanowić się również nad modernizacją naszej szlifierki i zamiast napędów hydraulicznych, zastosować nowoczesne układy napędowe oparte na serwosilnikach i śrubach kulowych. Tego typu rozwiązania zapewniają znaczenie lepszą dokładność i powtarzalność pracy szlifierki.
Przeczytaj również: Charakterystyka i podział szlifierek
JAK PRZYGOTOWAĆ SZLIFIERKĘ PRZED WYSYŁKĄ DO REMONTU?
Przed wysłaniem maszyny należy wypompować wszystkie płyny eksploatacyjne oraz oczyścić ją z pozostałości po wcześniejszej obróbce. Bardzo ważne jest również zabezpieczenie maszyny do transportu. Przede wszystkim należy unieruchomić wszystkie części, które mogą się przemieścić, tj. stoły napędzane hydraulicznie czy suporty wrzecienników, które z powodu rozłączenia hydrauliki mogą przemieszczać się samoistnie i powodować dodatkowe uszkodzenia. Pamiętajmy również zawsze, aby maszyna była wysłana kompletna, to znaczy z wyposażeniem, które używamy w trakcie jej pracy (np. podtrzymki, obciągacze, dodatkowe wrzeciona, czy uchwyty).
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana