Jak przeprowadzić czyszczenie pod reprofilację?
Reprofilacja betonu, kamienia czy innych powierzchni jest czynnością naprawczą. Mimo że beton czy kamień jest materiałem mocnym i trwałym, to z czasem jednak może ulec zanieczyszczeniu i destrukcji. Przyczynami tego stanu rzeczy są zarówno wady materiałów, jak i błędy wykonawcze. Jednak najczęściej jest to długotrwałe działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. W jaki sposób przygotowuje się powłokę do takiej naprawy?
Jak czyści się powierzchnie przed naprawą?
Przed reprofilacją betonu należy odpowiednio dobrać zaprawę naprawczą tak, aby miała ona parametry zbliżone do betonowej powierzchni, która ma być naprawiona. Jednak przed jej użyciem trzeba oczyścić podłoże z wszelki luźnych frakcji. Mogą to być pyły, żwiry, małe fragmenty betonu, ale również zatłuszczenia i inne rodzaje zanieczyszczeń. Wszystko to powinno być usunięte tak, aby pokazało się zwarte podłoże. Podobnie postępuje się w przypadku powierzchni z kamienia czy innych materiałów. Samo czyszczenie odbywa się za pomocą urządzeń pneumatycznych lub hydrodynamicznych. Przeważnie używa się maszyny, skąd pod ciśnieniem powyżej 500 bar lub większym wydobywa się woda. Ciśnienie wody usuwa słabo przylegające powłoki betonowe oraz fragmenty rdzy. Tego typu urządzeń używa się też np. do mycia bruku.
Przeczytaj również: Jaka jest wydajność kostki granitowej?
W celu poprawy efektu taką samą maszyną można wykonać hydropiaskowanie. W ten sposób można całkowicie usunąć stare powłoki farby lub pozostawić dobrze przylegające fragmenty i zamalować je nową warstwą. Firmy takie, jak TATRA, które wykonują oczyszczanie betonu, nie korzystają z detergentów, ponieważ chemiczne związki mogą wnikać w beton, a używając odpowiedniego ciśnienia wody mogą osiągać dowolny wymagany efekt. W wielu przypadkach da się również dokonać piaskowania, które polega na suchym lub wilgotnym i bezpyłowym wyrzucaniu materiału ściernego na czyszczoną powierzchnię, przeznaczoną do renowacji. Z tak oczyszczonym podłożem można już przystąpić do reprofilacji.
Jak przebiega nakładanie zaprawy naprawczej?
Gdy czyszczenie pod reprofilację zostaje przeprowadzone, zazwyczaj można przystąpić do działań naprawczych. W przypadku betonu polega to na odtworzeniu oryginalnego kształtu elementu. Zaprawę należy nakładać równymi warstwami w sposób zalecony przez producenta. Warstwa naprawcza nie może powodować naprężeń ścinających przy powierzchni stykowej. Już podczas planowania działań naprawczych koniecznie trzeba znaleźć do tego takie materiały, które będą kompatybilne z odpowiednio przygotowanym podłożem. Aby to ułatwić, stosuje się prace polegające na oczyszczaniu poddawanego naprawie elementu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana