Jak przebiega proces frezowania betonu?
Beton jest najczęściej wykorzystywanym materiałem konstrukcyjnym, używanym do wykonywania niemal wszystkich elementów obiektów budowlanych. Wybiera się go ze względu na jego wysoką wytrzymałość oraz łatwość, z jaką może być formowany i wylewany. Szczególną popularnością cieszy się stosowanie betonu jako podłoża poddawanego większym obciążeniom np. posadzek. Ich wykończenie wymaga jednak często dodatkowej obróbki mechanicznej powierzchni.
Kiedy frezowanie betonu będzie potrzebne?
Proces frezowania betonu jest wykonywany najczęściej wówczas, gdy konieczny jest remont lub modernizacja nawierzchni. W przypadku posadzek przemysłowych przeprowadzenie frezowania umożliwia wyrównanie powierzchni, nadanie jej określonego profilu, jak również uzyskanie szorstkości niezbędnej do ułożenia kolejnych warstw materiału. Stosuje się je również przy usuwaniu zewnętrznych powłok. Podczas frezowania betonu można łatwo pozbyć się zbyt dużej ilości materiału, usunąć luźne i uszkodzone fragmenty, a także wszelkiego rodzaju powłoki takie jak farby, kleje i żywice. Frezowanie sprawdzi się ponadto przy wyrównywaniu różnic w wysokości posadzki czy usuwaniu oznakowania. Używa się ich też wówczas, gdy trzeba przygotować bruzdy do osadzenia elementów mocujących różnego typu maszyny lub instalacje, ułożyć torowisko, przeprowadzić w posadce kable bądź rurociągi.
Przeczytaj również: Jak wygląda proces produkcji betonu?
Na czym polega frezowanie betonu?
Frezowanie betonu jest możliwe dzięki użyciu urządzeń wyposażonych w elementy o wysokiej twardości, które będą w stanie zebrać warstwę materiału o odpowiedniej grubości. Stosowane urządzenia są wyposażone w walce albo tarcze o różnej szerokości, które obracają się podczas pracy maszyny, zdzierając nawierzchnię. Jest to możliwe dzięki temu, że na obwodzie walca lub powierzchni tarczy osadzone są frezy, które za sprawą swej konstrukcji rowkują beton. W zależności od potrzeb i parametrów frezowanej nawierzchni mogą to być narzędzia diamentowe, z węglików albo wolframu. Niekiedy stosuje się też frezy z utwardzanej stali. Ze względu na intensywne pylenie występujące podczas pracy wiele frezarek jest wyposażonych w zespół odciągania zanieczyszczeń lub instalację przeznaczoną do montażu odciągu zewnętrznego. Część sprzętu ma też możliwość pracy na mokro, a więc z intensywnym zwilżaniem frezowanej nawierzchni.
Przeczytaj również: Planowanie przebiegu taktów betonowania
Frezowanie betonu najlepiej zlecić specjalistycznej firmie. Dobrym wyborem będzie TaBet. Przedsiębiorstwo specjalizuje się w mechanicznej obróbce betonu, oferując także m.in. cięcie, polerowanie, szlifowanie, młoteczkowanie i śrutowanie powierzchni.
Przeczytaj również: Zastosowanie wielokomorowych szamb betonowych
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana