Jak prawidłowo wywozić gruz z placu budowy?

Gruz stanowiący pozostałość po prowadzeniu prac budowlanych musi zostać zagospodarowany zgodnie z obowiązującymi przepisami. Jego nielegalne wywożenie jest zagrożone wysokimi karami, a także koniecznością pokrycia kosztów jego uprzątnięcia, a firmy przyłapane na tym procederze mogą stracić swoją reputację. Będzie to tym ważniejsze, że nieprawidłowe składowanie odpadów stanowi poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego.
Kiedy wywóz gruzu będzie niezbędny?
Prowadzenie robót budowlanych to nie tylko czynności związane ze wznoszeniem nowych obiektów. W wielu przypadkach realizacja planowanej inwestycji wymaga wcześniejszego przygotowania terenu, na którym ma powstać. Może wiązać się to z pracami ziemnymi polegającymi na niwelowaniu, usuwaniu roślinności czy wywożeniu zewnętrznej warstwy podłoża tzw. humusu. Niejednokrotnie konieczne okaże się uprzednie wyburzenie znajdujących się na wybranej działce zabudowań. Prace rozbiórkowe mogą dotyczyć budynków, ale także istniejącej infrastruktury przesyłowej lub drogowej, a także rozmaitych konstrukcji. Nieodłącznym elementem wykonywania zadań tego typu będzie powstanie znacznej ilości pozostałości w postaci zdemontowanych i rozkruszonych materiałów budowlanych. Z podobną sytuacją będziemy mieli do czynienia, jeżeli w grę wchodzi prowadzenie remontu lub przebudowy – także wówczas niezbędny będzie wywóz gruzu w znacznych ilościach. Jest to konieczne, ponieważ za wszystkie powstające odpady odpowiada firma budowlana prowadząca pracę, o ile obowiązku tego nie wziął na siebie inwestor.
Przeczytaj również: Zarządzanie odpadami budowlanymi: jak efektywnie planować wywóz gruzu na budowie
Dlaczego wywóz gruzu jest niezbędny?
Obowiązujące przepisy dotyczące ochrony środowiska oraz ustawa o odpadach sprawiają, że podmioty, które wytwarzają odpady – w tym również gruz – muszą udokumentować ich przekazanie firmom, które mają zezwolenie na ich zagospodarowywanie. Jest to rozwiązanie, które przyczynia się do poprawy stanu środowiska naturalnego, ponieważ w wielu przypadkach gruz może być poddany skutecznemu recyklingowi. Gruz betonowy po przetworzeniu może zostać użyty do wytwarzania materiałów budowlanych, a także podobnie jak gruz ceglany zastosowany do utwardzania nawierzchni dróg gruntowych, placów postojowych, a nawet wykonania części prac ziemnych. Sprawdza się również przy niwelacjach czy niektórych rekultywacjach.
Przeczytaj również: Wywóz gruzu pozostałego po remoncie i budowie - czy warto wynająć kontener?
Wywóz gruzu należy zlecić firmie, która ma pozwolenie na zbiórkę i przetwarzanie odpadów tego rodzaju. W Bydgoszczy i jej okolicach znakomitym wyborem będzie przedsiębiorstwo Zaranek, które oferuje nie tylko odbiór gruzu, ale także m.in. prowadzenie prac rozbiórkowych.
Przeczytaj również: Przemieszczanie rusztowań na plac budowy - transport i logistyka
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Sawo Gruz Sp. z o. o. Sp. j.
Wywóz śmieci, asenizacja
woj. łódzkie95-100 Zgierz, Andrzeja Struga 43
-
Bio-Tek Przydomowe Oczyszczalnie Ścieków
Oczyszczalnie ścieków - przydomowe
woj. zachodniopomorskie73-110 Stargard, Gdańska 2
-
Skup i sprzedaż surowców wtórnych Dariusz Janiszewski
Surowce wtórne - skup, sprzedaż
woj. łódzkie95-200 Władysławów 13