Jak prawidłowo ocieplić komin systemowy?
Prawidłowe wykończenie i ocieplenie komina są niezwykle ważne. Nie tylko sprawiają, że budynek pięknie się prezentuje, ale też jest praktyczny, a sam wywietrznik będzie służył domownikom przez wiele lat. Kluczową rolę odgrywa nie tylko dobre wykonanie prac, ale też odpowiednie dopasowanie materiałów izolacyjnych. Jakie rozwiązania wybrać? Czym się kierować przy ich wyborze? Sprawdź.
Ocieplenie komina systemowego – metody
Kilkanaście lat temu ocieplenie komina systemowego obejmowało jedynie wykonanie tynków bądź też obrobienie go cegłą klinkierową. Obecnie jest zalecane stosowanie podobnego wykończenia jak w przypadku ścian dwuwarstwowych. Zmiana ta wynika z wielu powodów.
Przeczytaj również: Schody marmurowe i granitowe: porównanie materiałów i stylów
- Komin to jeden z ważniejszych elementów domu. Odpowiada za prawidłowy ciąg, a tym samym zapewnia domownikom bezpieczeństwo
– wyjaśnia ekspert z firmy termPIR.
Stąd też do jego budowy należy wykorzystać wysokiej jakości cegłę, pustaki czy inne materiały budowlane, a na koniec prawidłowo go ocieplić. Przestrzeganie podstawowych zasad daje gwarancję, że optymalny ciąg komunikacyjny zostanie zachowany, a to z kolei ułatwi korzystanie z niego.
Przeczytaj również: Czego nie wolno wrzucać do kontenerów na odpady budowlane?
Jakiego materiału użyć do ocieplenia?
W poszukiwaniu właściwego rozwiązania warto zwrócić uwagę, że kominy spalinowe i wentylacyjne mogą być bezpiecznie ocieplane styropianem. Różnice w wyborze materiału występują w sytuacji, gdy właściciel chce dodatkowo wykończyć jego powierzchnię. Wówczas należy zwrócić uwagę na planowane do wykorzystania materiały. Jeśli inwestor zdecyduje się na cegłę klinkierową, komin spokojnie można zaizolować za pomocą styropianu. Jeśli jednak powierzchnia ma być jedynie pomalowana – warto postawić na płyty izolacyjne termPIR, które są wykorzystywane także na dachach. To, co je wyróżnia i sprawia, że są tak popularne to wysoka wodoodporność, paroprzepuszczalność, ale też fakt, że nie są im straszne promienie UV.
Przeczytaj również: Materiały budowlane: klucz do sukcesu w budownictwie
Należy zwrócić uwagę nie tylko na materiał, ale też elementy łączące tj. kleje i taśmy. Poszczególne elementy płyt powinny być ze sobą szczelnie łączone, na zakładkę i dokładnie pokryte klejem. Specjaliści wyjaśniają, że ich montaż powinien przebiegać zgodnie ze spływem wody – najpierw należy wykonać górną część, następnie boki i dopiero na koniec dół.
Ocieplenie komina jest bardzo ważne i dość trudne – wymaga poświęcenia sporej ilości czasu, niezwykłej precyzji i cierpliwości. Niestety, zbyt szybkie i mało dokładne przeprowadzenie prac zakończy się wystąpieniem defektów w postaci obniżonej szczelności. Niestety, naprawienie prac może być nie tylko trudniejsze, ale też kosztowne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana