Jak powinny być znakowane drogi ewakuacyjne?
Drogi ewakuacyjne umożliwiają zorganizowane przemieszczanie się ludzi z miejsca, w którym występuje zagrożenie, do bezpiecznego punktu. Ewakuację najczęściej przeprowadza się w sytuacji zagrożenia pożarowego, ale może też być organizowana w przypadku występowania powodzi i innych. Ważne jest zadbanie o ratowanie w pierwszej kolejności ludzkiego życia. Pomocne w jej przeprowadzeniu jest oznakowanie. Jak powinno być rozmieszczone w budynkach?
Zasady rozmieszczania znaków na drogach ewakuacyjnych
Zgodnie z obowiązującym Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, ich właściciele, zarządcy oraz użytkownicy są zobowiązani do zainstalowania systemu oświetlenia i oznakowania m.in.:
Przeczytaj również: Jak powinna być oznakowana droga ewakuacyjna?
- dróg i wyjść ewakuacyjnych,
- miejsc usytuowania urządzeń przeciwpożarowych i gaśnic, elementów sterujących urządzeniami przeciwpożarowymi,
- drabin ewakuacyjnych, miejsc zbiórki do ewakuacji czy lokalizacji kluczy do wyjść ewakuacyjnych,
- drzwi przeciwpożarowych,
- dróg pożarowych,
- miejsc zaklasyfikowanych jako strefy zagrożenia wybuchem,
- i innych obszarów.
Jak powinny być oznakowane drogi ewakuacyjne?
Na drogach ewakuacyjnych musi się znaleźć system oświetlenia i oznakowania, dopasowany indywidualnie do warunków obiektu. Sposób ich rozmieszczenia jest uzależniony między innymi od stopnia niebezpieczeństwa, przebiegu drogi ewakuacyjnej, rodzaju obiektu, liczbie osób potencjalnie w nim przebywających czy też warunków środowiskowych.
Przyjmuje się jednak podstawową zasadę w zakresie ich rozmieszczania. Nakazuje ona, by znaki ewakuacyjne na drodze ewakuacyjnej znajdowały się w każdym miejscu, w którym może pojawić się wątpliwość co do kierunku ewakuacji – wyjaśnia ekspert z Hurtowni sprzętu BHP i PPOŻ „STRAŻAK”. Dodatkowo znaki powinny być umieszczone możliwie blisko źródeł światła, które zapewni ich właściwą luminację. Dobierając odpowiedni ich rozmiar, należy wziąć pod uwagę odległość, z jakiej zostanie od dostrzeżony przez ewakuujących się ludzi.
Poza wspomnianymi warto stosować również dodatkowe oznaczenia w postaci np. taśm fotoluminescencyjnych monokolorystycznych bądź z nadrukowanymi ukośnie czarnymi pasami, ale też innych elementów wyprodukowanych na bazie materiałów fotoluminescencyjnych. Są one niezwykle pomocne, gdyż ich konstrukcja ułatwia np. identyfikację drzwi w pomieszczeniach. Głównymi ich zaletami są także dostarczenie wyraźnych informacji o kierunku ewakuacji czy też oznaczenie zarysów schodów, czy innych miejsc, w których zmianie ulega poziom podłogi. Skutecznie zwracają one również uwagę na przeszkody na drodze takie jak słupy, krawędzie czy zwężenia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana