Jak powinna działać wentylacja przemysłowa?

Wentylacja przemysłowa ma za zadanie zapewniać optymalną wymianę powietrza. Zanieczyszczenia będące skutkiem ubocznym procesów produkcyjnych są nie tylko szkodliwe dla zdrowia, ale także działają w sposób destrukcyjny na maszyny i urządzenia pracujące w obiekcie. Kluczowa jest zatem wydajna wentylacja, która zapewni nie tylko właściwe warunki dla przebiegu procesów technologicznych, ale także wpłynie na warunki i komfort pracy operatorów.
Rodzaje wentylacji przemysłowych
Zanieczyszczenia przemysłowe na skutek ruchu powietrza rozprzestrzeniają się po całym zakładzie, dlatego konieczne jest ich redukowanie już w miejscu powstania. Do wyboru są dwa rozwiązania, czyli wentylacja naturalna i mechaniczna. Wszędzie tam, gdzie nie są emitowane zanieczyszczenia zagrażające zdrowiu lub życiu pracowników, dopuszczalne jest korzystanie z wentylacji grawitacyjnej. Jeśli jednak istnieje zwiększone ryzyko pożarowe i zagrożenie wybuchem oraz kluczowe jest zapewnienie stałych parametrów powietrza, to uzasadniony jest montaż wentylacji mechanicznej. Specjalistą w dziedzinie wentylacji przemysłowej jest firma instalacyjna MRÓZ, która zajmuje się montażem central wentylacyjnych, kurtyn powietrznych, wentylatorów, rekuperatorów i destryfikatorów.
Co mówią przepisy?
W pomieszczeniach, w których istnieje ryzyko występowania substancji szkodliwych dla zdrowia lub substancji palnych zalecane jest stosowanie awaryjnej wentylacji wywiewnej. Natomiast w pomieszczeniach, w których emitowane są substancje szkodliwe w wyniku zachodzących procesów produkcyjnych, konieczny jest montaż odciągów miejscowych współpracujących z systemem wentylacji. Co ważne, wentylacja mechaniczna powinna mieć możliwość regulacji, aby dostosować parametry pracy do aktualnych potrzeb. Powietrze wpuszczane do wnętrza budynku powinno być filtrowane.
W obiektach przemysłowych przepływ powietrza powinien odbywać się od pomieszczeń o mniejszym zanieczyszczeniu do pomieszczeń o większym stężeniu substancji szkodliwych. Co ważne, przewody ze stref zagrożonych wybuchem nie mogą łączyć się z przewodami z innych pomieszczeń. Przewody wentylacyjne powinny mieć przekrój poprzeczny adekwatny do występujących przepływów powietrza. Należy stosować kanały wykonane z materiałów dostosowanych do specyficznych warunków przemysłowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Pakart Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Sprzedaż wysyłkowa
woj. dolnośląskie51-180 Psary, Główna 27
-
AWM Business Promotion. Instrat24
Doradztwo gospodarcze
woj. mazowieckie01-445 Warszawa, Erazma Ciołka 17 lok. 410
-
Rego Usługi dźwigowe
Dźwigi, dźwigowe urządzenia - usługi, wypożyczanie
woj. kujawsko-pomorskie85-027 Bydgoszcz, Jagiellońska 113 lok. 50
-
Geoxx Sp. z o.o. sp. k.
Geologia, geofizyka - usługi
woj. warmińsko-mazurskie11-041 Olsztyn, kard. Hozjusza 11