Jak legalnie wyburzyć stary budynek?
Rozbiórka starego, zniszczonego domu lub budynku gospodarczego musi zostać przeprowadzona zgodnie z prawem. Nie można tak po prostu wjechać na działkę buldożerem i zrównać ruderę z ziemią. W większości przypadków konieczne jest załatwienie stosownych formalności w Starostwie Powiatowym. Za ich brak grozi wysoka grzywna.
Kiedy potrzebne jest zezwolenie na rozbiórkę budynku?
Najprościej rzecz ujmując można powiedzieć, że zgoda na rozbiórkę wymagana jest w przypadku obiektów, których budowa wymagała pozwolenia. Prawo budowlane mówi wprost, że bez wiedzy urzędników nie można zlikwidować budynków:
Przeczytaj również: Jak zorganizować rozbiórkę budynku?
których wysokość przekracza 8 m,
które figurują w dokumentacji jako zabytek,
które znajdują się pod opieką konserwatora.
Zgoda na wyburzenie nie jest konieczna, kiedy chcemy wyburzyć parterowy budynek gospodarczy o powierzchni nie większej niż 35 m2, ogrodową altanę czy szopę na narzędzia. Tego typu prace możemy przeprowadzić na własną rękę i bez wiedzy urzędników.
Przeczytaj również: Do jakich prac przyda się wynajem minikoparek z młotem hydraulicznym?
Jaką metodę likwidacji budynku wybrać?
Jeśli mamy do czynienia z niedużym budynkiem w nie najgorszym stanie technicznym, możemy zdecydować się na rozbiórkę ręczną. Co prawda wymaga ona czasu i zaangażowania, ale w jej trakcie można odzyskać sporo materiałów budowlanych, które potem da się sprzedać lub ponownie wykorzystać. Jeżeli zaś zależy nam na szybkiej likwidacji budynku, warto wybrać metodę maszynową. Wówczas konieczne będzie wynajęcie ekipy specjalizującej się w branży wyburzeniowej. Firma Taurus z Gdańska dysponuje nowoczesnym, ciężkim sprzętem i zespołem doświadczonych fachowców, którzy pracują z poszanowaniem zasad BHP. Warto skorzystać z jej usług. Jeszcze inną techniką wyburzania budynków jest metoda minerska. Polega ona na wykorzystaniu materiałów wybuchowych, które podkłada się we wnętrzu obiektu przeznaczonego do likwidacji. Efekt jest błyskawiczny, a sama detonacja w pełni bezpieczna, o ile jest prowadzona przez specjalistów z uprawnieniami.
Przeczytaj również: Jak legalnie pozbywać się odpadów budowlanych?
Samowola budowlana – jaką karę przewiduje prawo?
Samowola budowlana odnosi się nie tylko do sytuacji, w której inwestor stawia budynek bez zgody urzędników, ale też do samodzielnego i niezgodnego z prawem wyburzeniaobiektu budowlanego. Co może za to grozić? Ustawodawca przewidział kary pieniężne oraz karę pozbawienia wolności od 2 do 5 lat. Stosowana jest ona w przypadku rozbiórki budynków chronionych i zabytkowych. Jeżeli chodzi o wysokość grzywny, to jest ona ustalana indywidualnie. Tak czy inaczej, nie warto ryzykować. Lepiej zawczasu zorientować się w temacie i poprosić o pomoc specjalistów z branży wyburzeniowej, którzy zajmą się kompleksową realizacją usługi.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana