Jak legalnie pozbyć się azbestu z dachu?

Od jakiegoś czasu wiadomo, że azbest znajdujący się dość często na dachach jest szkodliwy dla ludzkiego zdrowia. Można go stamtąd usunąć, jednak bardzo ważne jest, aby zrobić to w legalny sposób. O czym więc należy pamiętać, pozbywając się azbestu z dachu oraz kto konkretnie się tym zajmuje? Przeczytaj tekst, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.
Kto usuwa azbest z dachu?
Prace związane z usuwaniem azbestu (zwanego również eternitem) z dachu wymagają szczególnej ostrożności. Materiał ten może działać szkodliwie na zdrowie fachowców oraz mieszkańców danego domu, jeśli źle się z nim obchodzi. Usuwaniem eternitu z dachu powinni się zatem zajmować profesjonaliści, przykład stanowi firma Grunt. Poza umiejętnościami i wiedzą na temat bezpiecznego przeprowadzania tego procesu, muszą oni dysponować również odpowiednim pozwoleniem. Tylko koncesjonowane firmy mogą legalnie usunąć azbest z dachu. Co więcej, konieczne jest zgłoszenie tego faktu wskazanym organom. Specjaliści zajmujący się takimi pracami powinni także wydać dokumenty potwierdzające przeprowadzenie tej pracy. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że nielegalne pozbywanie się eternitu może podlegać karze. Niektórzy rezygnują ze zlecania wywozu w celu uniknięcia kosztów i sami wyrzucają pozostałości w miejsce do tego nieprzeznaczone, ale w ten sposób azbest nadal stanowi zagrożenie. Tymczasem jeśli zostanie to przeprowadzone przez koncesjonowaną firmę, można ubiegać się o dofinansowanie.
Przeczytaj również: Jak bezpiecznie pozbyć się azbestu?
Dlaczego należy pozbywać się eternitu?
Nie jest tajemnicą, że azbest może poważnie zaszkodzić organizmowi człowieka. Negatywny wpływ polega na dostawaniu się drobinek do dolnych dróg oddechowych i osiadanie tam, co z czasem może przynieść bardzo poważne konsekwencje. Dlatego też tak ważne jest, aby jak najszybciej zlecić fachowcom usuwanie azbestu z dachu. Profesjonaliści wiedzą, jak przeprowadzić proces z zachowaniem środków ostrożności, tak aby nie zaszkodzić ani sobie, ani osobom znajdującym się w pobliżu. Dotyczy to zarówno momentu demontażu, jak i późniejszego transportu. Konieczne jest między innymi zwilżenie eternitu, aby zminimalizować powstawanie szkodliwego pyłu. Po usunięciu materiału konieczne jest wywiezienie go w przeznaczone do tego miejsce, gdzie nie będzie nikomu zagrażał. Trzeba także oczyścić miejsce po wykonanej pracy. Cena usunięcia azbestu zależy przede wszystkim od ciężaru pokrycia dachowego. Można otrzymać dofinansowanie na tę pracę, jednak wówczas należy pamiętać o uzyskaniu wymaganych dokumentów od koncesjonowanej firmy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Andrzej Nowicki Skup złomu i surowców wtórnych
Surowce wtórne - skup, sprzedaż
woj. kujawsko-pomorskie88-400 Żnin, Składowa 9
-
Sawo Gruz Sp. z o. o. Sp. j.
Wywóz śmieci, asenizacja
woj. łódzkie95-100 Zgierz, Andrzeja Struga 43