Jak działa pompa ciepła?

Pompy ciepła to nowoczesna technologia, która pozwala na bardzo efektywne ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń przy jednoczesnym ograniczeniu wpływu wywieranego na stan środowiska naturalnego oraz nieprzyczyniająca się do zmian klimatu. Dzięki stosowaniu urządzeń tego rodzaju można znacznie obniżyć koszty eksploatacji budynku, a przy tym zyskać wysoki komfort użytkowania i dużą wydajność systemu grzewczego lub chłodzącego.
Jakie mechanizmy są wykorzystywane w pompach ciepła?
Technologia stosowana w pompach ciepła pozwala na wykorzystywanie energii zgromadzonej w naturze do utrzymywania pożądanej temperatury wewnątrz budynku. Zasada działania urządzeń tego typu jest bardzo prosta. Do odbierania ciepła potrzebne są dwa wymienniki ciepła: parownik i skraplacz, czyli urządzenia o dość dużej powierzchni, które dzięki kontaktowi ze środowiskiem zewnętrznym np. powietrzem atmosferycznym, gruntem, wodą będzie w stanie skutecznie przekazać lub pobrać energię cieplną. Odbywa się to za pomocą specjalnego niezamarzającego czynnika, krążącego w układzie, który w krótkim czasie jest w stanie ogrzać się lub ochłodzić. Różnice temperatury między powietrzem atmosferycznym, a jej poziomem, jaki ma osiągnąć urządzenie, nie muszą być zbyt duże, ponieważ pompa ciepła wykorzystuje możliwość sprężenia lub rozprężenia czynnika, co prowadzi do zwiększenia jego temperatury przy wzroście ciśnienia albo zmniejszenia przy jego spadku. Oznacza to jednak, że w strukturze pompy ciepła poza parownikiem i skraplaczem wymagane są także zawór rozprężny i sprężarka. Tzw. dolnym źródłem ciepła pompy może być grunt, woda, ale najczęściej jest to powietrze – z uwagi na najmniejsze koszty inwestycyjne, mimo że biorąc pod uwagę efektywność energetyczną, najlepsze parametry osiągnie wymiennik gruntowy. Górnym źródłem ciepła tzn. odbiornikiem ciepła w naszym domu – może być powietrze lub woda. Typowym przykładem pompy ciepła z powietrznym górnym źródłem ciepła jest klimatyzator domowy typu split z funkcją grzania. Niemniej najczęściej stosowane są systemy wodne w postaci np. ogrzewania podłogowego. Do zapewnienia przepływu czynnika w systemie wodnym niezbędne będą też zawory, pompa obiegowa, czasem zbiornik buforowy i różna armatura regulacyjna. Pompy ciepła cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Znajdują się m.in. w ofercie firmy Klimatyzacja Plus. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań są powietrzne pompy ciepła, które oferują dobrą wydajność nawet przy niskich temperaturach oraz kompaktowe rozmiary.
Dlaczego warto się zdecydować na montaż pompy ciepła?
Korzystanie z pompy ciepła oznacza możliwość poczynienia znacznych oszczędności. Użytkownik musi ponosić wyłącznie wydatki związane z niewielkim zużyciem energii elektrycznej, pozyskując kilkukrotnie większą ilość energii cieplnej. Oczywiście efektywność zależna jest do typu zastosowanych urządzeń i typu dolnego źródła ciepła. Używanie pompy ciepła to także dbanie o środowisko naturalne i aspekt ekologiczny. Montaż pompy ciepła w Krakowie, gdzie obowiązuje zakaz używania paliw stałych, będzie oznaczał także przyczynienie się do aktywnej walki ze smogiem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Hydroblokada Grzegorz Strzępek
Izolacja, termoizolacja, hydroizolacja
woj. opolskie45-940 Opole, Piwonii 4
-
Ozetherm Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Instalacje sanitarno-grzewcze - usługi
woj. podlaskie15-724 Białystok, Marczukowska 2B lok. 100