Jak dobierać materiał ścierny do maszyn szlifujących?
Na rynku istnieją rozmaite materiały ścierne, zarówno do użycia ręcznego, jak i instalacji na wielu rodzajach maszyn szlifujących. Poszczególne urządzenia wymagają jednak zastosowania materiału w odpowiedniej formie, a różne typy ścierniwa sprawdzają się najlepiej podczas konkretnego typu obróbki. W tym artykule radzimy, na co należy zwrócić uwagę, dobierając materiał ścierny do maszyny szlifującej.
Najważniejsze rodzaje maszyn szlifujących
Narzędzia i materiały ścierne należy dobierać przede wszystkim do używanego urządzenia. Poniżej przedstawiamy najważniejsze rodzaje maszyn szlifujących, wraz z wykorzystywanymi przez nie typami materiałów ściernych:
Przeczytaj również: Znaczenie i rodzaje materiałów ściernych
- szlifierki taśmowe – bezkońcowe pasy ścierne
- szlifierki oscylacyjne i mimośrodowe – ścierniwa w formie arkuszy oraz specjalnych wykrojów montowanych na rzepy
- szlifierki kątowe oraz stołowe – materiały ścierne w formie dysków, między innymi ściernice tarczowe, tarcze fibrowe oraz dyski z włókniny
- szlifierki proste – materiały ścierne zamocowane na trzpieniach, między innymi ściernice trzpieniowe oraz stożki i krążki ścierne
Różne rodzaje urządzeń sprawdzają się najlepiej podczas konkretnego typu obróbki. Szlifierki kątowe i mimośrodowe należą do najbardziej uniwersalnych. Taśmowe dysponują dużą mocą, która czyni je doskonałym wyborem do ciężkich prac. Oscylacyjne sprawdzają się lepiej podczas obróbki stosunkowo miękkich materiałów, na przykład drewna. Stacjonarne szlifierki stołowe nadają się do ostrzenia i obróbki zgrubnej narzędzi, a niezwykle poręczne urządzenia proste pozwalają dotrzeć do trudno dostępnych elementów.
Co jeszcze wziąć pod uwagę podczas wyboru materiału?
Podczas wyboru materiału ściernego duże znaczenie ma również tworzywo, które zamierza się poddać obróbce. Nie każde ścierniwo nadaje się do szlifowania wszystkich materiałów: przykładem może być obróbka stali nierdzewnej, która wymaga użycia specjalnych narzędzi, takich jak sprzedawana przez firmę Pferd-VSM seria STEELOX. Warto upewnić się przed zakupem, że wybrany materiał nada się do szlifowania danej powierzchni.
Kolejną ważną kwestią jest wielkość ziaren, czyli tak zwana gradacja materiału. Wysoka gradacja, czyli drobne, gęsto rozmieszczone ziarno, czyni materiał doskonałym do bardzo dokładnej obróbki, skupionej na stopniowym szlifowaniu. Niższa gradacja zapewnia zaś większą wydajność, szybkie usuwanie dużej ilości materiału, co skutkuje jednak mniejszą precyzją. Przed wyborem konkretnego ścierniwa należy więc zastanowić się, co będzie miało większe znaczenie podczas planowanych prac.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana