Jak często należy czyścić separator?

Czyszczenie separatorów z zabrudzeń jest obowiązkiem, od którego zależy sprawna praca urządzenia. Instalacje te oddzielają produkty w formie tłuszczów, skrobi lub substancji ropopochodnych od reszty ścieków. Regularne czyszczenie jest bardzo ważne choćby ze względu na zabezpieczenie środowiska i wód gruntowych przed skażeniem. Jak często ten proces wykonywać?
Do czego służy separator ścieków?
Instalacja ta ma formę przepływowego systemu, w którym zachodzi proces oddzielania tłuszczy lub innych substancji ropopochodnych od pozostałych przepływających ścieków. W zależności od substancji, jaką separator ma odseparowywać, wyróżnia się te ropopochodne, skrobie i tłuszcze. Instalacje substancji ropopochodnych montuje się głównie na stacjach i hurtowniach paliw, gdzie istnieje potrzeba usuwania zanieczyszczeń z takich składników. Oczyszczają wody opadowe, roztopowe i poprocesowe, które pochodzą z miejsc, na których występuje zagrożenie skażenia gleby. Separator tłuszczu z kolei instaluje się w pobliżu źródła zanieczyszczeń tłuszczowych – w zakładach przemysłowych, rolniczych czy restauracjach. Ze względu na istotną rolę tych instalacji czyszczenie separatorów jest precyzyjnie uregulowane prawnie.
Kiedy separator wymaga czyszczenia?
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dn. 18 listopada 2014 roku w odniesieniu do wymagań, które trzeba spełniać, gdy wprowadza się ścieki do wód, istnieją pewne dopuszczalne wartości zanieczyszczeń, które można wpuszczać do sieci kanalizacyjnej. Czyszczenie należy wykonywać co najmniej dwa razy na rok. Najlepiej zrealizować to zadanie w pierwszych tygodniach wiosny, gdy rośnie poziom wody roztopowej. Wtedy można zrobić miejsce dla wód tego typu, jakie będą się dalej gromadzić. Nie zawsze jednak czyszczenie dwa razy na rok wystarczy, dlatego usługi kanalizacyjne ASPOL zaleca systematyczny monitoring stanu instalacji, aby zapobiegać nadmiernej ilości gromadzonych odpadów.
Dlaczego czyszczenie separatora tłuszczu jest tak ważne?
Separatory tłuszczu wytwarzają dużą ilość substancji tłuszczowych, dlatego ich czyszczenie nie powinno być wykonywane rzadziej, niż raz na miesiąc. Proces ten jest niezbędny, aby zapewnić właściwe działanie kanalizacji. Czyszczenie zapobiega korozji rur i zarastaniu przewodów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Instalatorstwo sanitarne i co Technika Grzewcza i Sanitarna
Instalacje hydrauliczne - usługi
woj. mazowieckie05-506 Lesznowola, Słoneczna 242
-
Pego Polska Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Gazownictwo - produkty, akcesoria
woj. dolnośląskie52-121 Wrocław, Koreańska 61-65