Ile kosztują nowoczesne maszyny budowlane? Odpowiedź może zaskakiwać
Nowoczesne maszyny budowlane odgrywają kluczową rolę w efektywnym prowadzeniu projektów infrastrukturalnych na całym świecie. Współczesne wymagania środowiskowe i innowacje wprowadzane w branży sprawiają, że sprzęt jest coraz bardziej zaawansowany technologicznie. Ma to także odzwierciedlenie w jego cenie. Sprawdzamy, jakie zasoby finansowe trzeba przygotować, aby wyposażyć swój park w niezbędne maszyny budowlane.
Maszyny do zagęszczania gruntów
Chcąc wykonywać zawodowo roboty budowlane, musimy liczyć się z koniecznością sporych inwestycji. Czasy, gdy do przygotowania prowadzenia robót ziemnych korzystało się wyłącznie z siły czynnika ludzkiego, przeszły na szczęście do historii. Dziś kopanie, ładowanie czy zagęszczanie gruntu można znaczący przyspieszyć i ułatwić, dzięki użyciu odpowiedniego sprzętu. W naszej analizie pokażemy na przykładzie dwóch wybranych typów maszyn, jak bardzo mogą się różnic ceny między producentami.
Przeczytaj również: Części maszyn budowlanych najbardziej narażone na uszkodzenia
Na pierwszym ogień idzie zagęszczarka. To wszechstronne urządzenie, które możemy wykorzystać do utwardzenia powierzchni betonowych, żwirowych oraz asfaltowych. Dodatkowo stosując elastomer w niektórych modelach, zyskujemy szansę na dobicie kostki brukowej. Decydując się na zakup popularnego nowego produktu marki Project (ZGS-30 R) prosto z hurtowni sprzętu budowlanego lub specjalistycznego centrum, musimy liczyć się z wydatkiem rzędu około 18-21 tysięcy złotych.
Przeczytaj również: Gdzie szukać części do maszyn drogowych i budowlanych?
W zamian otrzymujemy solidną maszynę ważącą 265 kilogramów, o sile wymuszające 30 kN, z możliwością przesuwu do tyłu i przodu z prędkością 18 m/min. Ta polska zagęszczarka cieszy się doskonałymi opiniami wśród profesjonalistów także z uwagi na silnik marki Honda. Alternatywą jest nabycie flagowych produktów uznanych firm, takich jak Bomag czy Wacker Neuson. Maszyny o porównywalnych parametrach kosztować będą w tym wypadku nawet ponad 30 tysięcy złotych.
Przeczytaj również: Wybór części do maszyn budowlanych - oryginalne czy zamienniki?
Zagęszczarka rewersyjna Bomag BPR 40/60 D Hatz 1b20
Piły do betonu
Specjalistyczne piły do betonu, asfaltu, cegieł i kostki brukowej, najczęściej wykorzystywane są w różnego rodzaju pracach rozbiórkowych, a także przy różnorodnych remontach nawierzchni. Uzyskując zlecenie na nacinanie szczelin dylatacyjnych czy na odcinanie poboczy, należy wyposażyć się w urządzenie o mocy 4,8 KM, maksymalnej głębokości cięcia na poziomie 100 mm i umożliwiającej stosowanie tarcz o średnicy zewnętrznej do około 350 mm.
Na rynku znajdziesz kilka modeli spełniających wysokie wymagania w zakresie wytrzymałości, ergonomii czy precyzji cięcia. Ich cena będzie się różnić w zależności od producenta. Przykładowo za przecinarkę jezdną Project PS-350 zapłacimy około 7 tysięcy złotych, z kolei chcąc nabyć towar marki ENAR koszt wzrośnie do ponad 10 tysięcy złotych. Szukasz dobrej zagęszczarki, piły lub agregatu? Odwiedź specjalistyczne centrum dla budownictwa GOTEX!
Ile kosztują nowoczesne maszyny budowlane? To zależy
Przytoczone przykłady dowodzą, że nie istnieje coś takiego jak jeden cennik. Maszyny różnych producentów będą się między sobą różnić rozwiązaniami technologicznymi, jakością części, długością gwarancji, dostępnością elementów zamiennych, spalaniem i tak dalej. Wybór konkretnego modelu, który najlepiej spełni nasze oczekiwania, jest jak rzucanie lotkami w tarczę, mając opaskę na oczach.
Dlatego tak ważne jest, aby odwiedzić dobry sklep budowlany. Poznań, Kraków, Olsztyn czy Warszawa – z każdego miejsca w Polsce można połączyć się z doradcami, którzy dokładnie zbadają przeznaczenie i na tej podstawie dobiorą najlepsze rozwiązanie.
Potencjalne oszczędności mogą w tym wypadku wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych. Zakup nowej maszyny to także gwarancja trwałości na lata, co nie zawsze jest pewne przy używanych maszynach budowlanych.
Przecinarka jezdna Project PS-350 Honda GX 160
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana