Fotowoltaika w pigułce. Jak działa i z czego się składa instalacja fotowoltaiczna?
Czysta i tania energia pozyskiwania z promieni słonecznych to rozwiązanie, które pozwala na ograniczenie emisji dwutlenku węgla, poprawia stan środowiska naturalnego oraz daje duże oszczędności, jeśli chodzi o koszty utrzymania budynku. Montaż paneli fotowoltaicznych jest szybki i prosty, a dzięki możliwości uzyskania dofinansowania z programu Mój Prąd oraz skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej inwestycja może się zwrócić dość szybko.
W jaki sposób energia słoneczna zmienia się w prąd?
Ogólna zasada działania fotowoltaiki jest stosunkowo prosta, do przekształcenia energii fotonów w energię elektryczną panele wykorzystują półprzewodnik wykonany z cienkiej warstwy kryształów krzemu. Używane ogniwo tworzy złącze p-n, w którym w warstwie p znajduje się więcej dziur, a w warstwie p więcej elektronów. Warstwa p ma ładunek dodatki, a warstwa n ujemny, całość pozostaje natomiast w równowadze. Fotony padające na półprzewodnik sprawiają, że część elektronów ulega wybiciu i przechodzi z pasma walencyjnego do pasma przewodnictwa. Zwiększenie różnicy potencjałów sprawia, że przez złącze p-n przepływają elektrony, generując napięcie.
Ogniwo zawierające przecięte na plastry kryształy krzemu jest bardzo cienkie, zostaje więc osadzone na specjalnej folii, która stabilizuje całą strukturę. Poszczególne plastry krzemu są ze sobą połączone, by umożliwić odbiór powstającego napięcia. Wierzchnią warstwę panelu stanowi szklana tafla o wysokiej przezroczystości, a dolna część jest wzmocniona panelem z tworzywa sztucznego. Całość jest złączona aluminiową ramką, a złącza są wyprowadzone na zewnątrz, by pozwolić na podłączenie okablowania.
Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna?
Płaskie panele fotowoltaiczne to najważniejszy element całego systemu. Są zwykle montowane na dachu przy wykorzystaniu specjalnej konstrukcji wsporczej mocowanej do więźby dachowej tak, by nie uszkodzić pokrycia. Panele przykręca się przy pomocy złączy śrubowych do zmocowanych na dachu szyn. Do paneli podłącza się okablowanie, w którym znajdują się odpowiednie złączki, zabezpieczenia nadprądowe oraz przeciwprzepięciowe. Całość jest też uziemiana, a także podłączana do inwertera, z którego okablowanie dochodzi do rozdzielnicy elektrycznej budynku. Montaż instalacji, która będzie dobrze odpowiadała potrzebom użytkownika, warto zlecić wykonawcy mającemu właściwe doświadczenie i zatrudniającemu wysokiej klasy specjalistów. Dobrym wyborem będzie Dom Eko System z Radomia, specjalizujący się w systemach dla domów mieszkalnych, firm i gospodarstw rolnych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana