Dyrektywa Ecodesign. Co warto o niej wiedzieć?

Ecodesign jest dyrektywą parlamentu europejskiego. Dotyczy wymagań energetyczno-emisyjnych dla kotłów CO. Projekt precyzuje wymagania znacznie dokładniej, niż podział na klasy. Żeby kocioł zyskał certyfikat 5 klasy, musi spełnić wymagania normy PN-EN 303-5:2012) dla pracy z nominalną mocą. Ecodesign wymaga, aby nowoczesny kocioł zagwarantował wysoką sprawność działania i niską emisję zanieczyszczeń w trakcie całego czasu użytkowania. Czym się charakteryzuje dyrektywa Ecodesign?
Dyrektywa Ecodesign – charakterystyka
Dyrektywa Ecodesign weszła w życie 1 stycznia 2020 roku. Wynika z niej, że dostępne na rynku są wyłącznie piece z certyfikatem europrojekt. Żeby otrzymać certyfikat emisyjny urządzenie grzewcze musi spełniać wymagania dla kotłów 5 klasy, zgodnie z normą PN-EN 303-5:2012. Poza tym ważny jest próg emisji dla tlenków azotu, etykieta energetyczna i informacja o przeciętnej sezonowej sprawności kotła. Obecnie stosuje się normę PN-EN 303-5:2012, która została zaktualizowana w 2012 roku. Określa ona trzy klasy kotłów: klasę 3, 4 i 5 – najwyższą. W porównaniu z tą samą normą z roku 2002, w której stosowano klasę 1, 2 i 3, która wtedy była najwyższa.
Podwyższenie wymagań dla nowych klas spowodowało, że graniczna wartość CO dla najwyższych norm z 2012 roku (kotły 5 klasy) w odniesieniu do roku 2002 (klasa 3), zmniejszyła się sześciokrotnie. Wartość OGD została zmniejszona pięciokrotnie, natomiast wartość pyłu dla paliw kopalnych zmniejszono trzykrotnie. Łatwo więc zauważyć, że inwestując w nowoczesny kocioł grzewczy Ecodesign inwestuje się także we własne zdrowie. Piece zgodne z dyrektywą spełniają wysokie standardy, dbając również o środowisko i dzięki wysokiej efektywności energetycznej mogą cieszyć się przyznanym certyfikatem Ecodesign. Certyfikowane piece na ekogroszek i pellet wyróżniają się zaawansowaną elektroniką, która steruje pracą urządzenia. Dzięki temu działania domowników są minimalne i ograniczają się do zasypywania zasobnika oraz czyszczenia kotła z popiołu.
Czy warto kupić kocioł zgodny z dyrektywą Ecodesign?
Polskie domy ogrzewane są przez 5 – 6 miesięcy rocznie. Właśnie, dlatego ważne jest, aby piec pracował na odpowiednio wysokim poziomie. Warto, więc wybierać jedynie profesjonalistów oferujących sprzedaż certyfikowanych urządzeń, takich jak Zakład Ślusarsko-Kotlarski Krzysztofa Adamkiewicza. Oznaczenie ecodesign na kotle informuje o tym, że spełnia sezonowe normy emisji zanieczyszczeń również w sytuacji, gdy nie pali się z mocą nominalną. Sprawność energetyczna takiego kotła wynosi, ponad 90%, co pozwala znacznie zaoszczędzić paliwo. Dla porównania tradycyjne kotły zsypowe miały sprawność w granicach 60 – 80%.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych Żyrardów Sp. z o.o.
Budowlane usługi - hydrotechniczne, wod.-kan.
woj. mazowieckie02-495 Warszawa, Plac Czerwca 1976 Roku 2 lok. 215A
-
Hydroizolacje - Dariusz Piszczek
Izolacja, termoizolacja, hydroizolacja
woj. dolnośląskie57-410 Ścinawka Średnia, Kościuszki 9 lok. 3
-
D-Home Pompy ciepła klimatyzacja
Energia - odnawialna
woj. dolnośląskie59-220 Legnica, Żwirki i Wigury 36A