Drzwi wejściowe jako wizytówka domu
Wybór drzwi wejściowych nie jest łatwym zadaniem. Powinny one spełniać wszystkie wymagania dotyczące bezpieczeństwa, a także estetycznie się prezentować (dobrze komponować z bryłą i kolorem budynku, rodzajem elewacji czy stolarki okiennej). Jak wybrać dobre drzwi zewnętrzne? Dlaczego jeszcze warto zwrócić uwagę na ładny wygląd tego elementu?
Jak wybrać ładne drzwi wejściowe?
Wygląd drzwi zewnętrznych powinien być przede wszystkim dobrze dopasowany do koloru elewacji budynku i stolarki okiennej. Warto zwrócić także uwagę na ich zgodność z bramą garażową czy poszyciem dachowym. Odcień to jednak nie wszystko. Dużo zależy od tonu kolorystyki drzwi wejściowych (jasne czy ciemne), ponieważ to determinuje intensywność przyciąganych promieni słonecznych i nagrzanie elementu. W przypadku ulokowania drzwi na południowo-wschodniej ścianie trzeba zdecydować się na jaśniejszą kolorystykę. Każde inne usytuowanie pozwala na ciemniejszy wygląd.
Przeczytaj również: Od czego zależy dźwiękoszczelność drzwi i okien?
Wiele drzwi zewnętrznych posiada dodatki, np. przeszklenia lub naświetlenia boczne. To dobre rozwiązanie dla domów, które nie posiadają żadnych okien w przedsionku, pomieszczeniu wejściowym.
Przeczytaj również: Jakie drewno najlepiej nadaje się na drzwi zewnętrzne?
Estetyczne drzwi wejściowe można odnaleźć wśród asortymentu firmy Nowbud-Klimczyk. Owe rodzinne przedsiębiorstwo od wielu lat zajmuje się produkcją okien, drzwi, podłóg, materiałów wykończeniowych.
Przeczytaj również: Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze drzwi zewnętrznych?
Inne parametry drzwi zewnętrznych
Przy wyborze drzwi wejściowych należy zwrócić uwagę na ich parametry funkcjonalne, czyli izolację termiczną, akustyczną oraz kwestie bezpieczeństwa.
Pierwszy aspekt jest bardzo ważny, ponieważ od niego zależy kwota późniejszych rachunków za ogrzewanie. Parametr izolacyjny opisuje, ile ciepła przedostanie się przez metr kwadratowy powierzchni przy określonej temperaturze powietrza wewnątrz i na zewnątrz budynku. Wszystko uwzględnia współczynnik przenikania ciepła Ud. Jego wartość dla drzwi wejściowych powinna mieścić się w przedziale 1,2-2 W/m2K.
Izolacyjność akustyczna informuje natomiast o skuteczności tłumienia dźwięków, dochodzących z zewnątrz. Wyrażają ją decybele. Oznaczana jest za pomocą współczynnika Rw (im wyższy współczynnik, tym lepsze tłumienie). W utrzymaniu dobrej izolacji akustycznej pomagają np. uszczelki, panele, szyby zespolone.
Drzwi zewnętrzne powinny także gwarantować wszystkim domownikom odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Muszą chronić dom przed nieproszonymi gośćmi i włamywaczami. Drzwi wejściowe powinny być zatem trwałe, solidne i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Warto zainwestować w dodatkowe systemy bezpieczeństwa, np. zamki wielofunkcyjne z wieloma ryglami.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana