Do czego wykorzystuje się walcówkę stalową?
Stal to jeden z najpowszechniej obecnych w przemyśle stopów metali – jest stosunkowo tania, a jednocześnie niezwykle trwała i wytrzymała. Jej najpoważniejszą wadę, a więc podatność na korozję można łatwo korygować przy pomocy różnych metod. Wśród wielu produktów wytwarzanych ze stali znajduje się tak zwana walcówka. Czym ona jest i jakie znajduje zastosowanie?
Czym jest walcówka stalowa?
Walcówka, choć jej nazwa nie jest często spotykana, jest wyrobem niezwykle często spotykanym i na pewno kojarzonym przez wiele osób. Wykorzystuje się ją w bardzo wielu branżach takich jak:
branża energetyczna,
motoryzacja,
produkcja mebli,
produkcja ogrodzeń czy bram.
- Walcówką nazywamy pręty stalowe w kręgach, których przekrój jest bardzo niewielki w stosunku do długości. – Mówi przedstawiciel firmy Steel Trans, specjalizującej się w produkcji prętów łuszczonych i dystrybucji produktów stalowych. – Często przekrój ma kształt okręgu, choć dostępne są również walcówki o przekroju kwadratowym lub sześciokątnym. Jak wskazuje sama jej nazwa, walcówka powstaje w procesie walcowania stali przy pomocy odpowiednio dobranych pod kątem kształtu i średnic wałków.
Zastosowanie walcówki stalowej
Walcówka stalowa zaliczana jest do grupy najczęściej wykorzystywanych produktów hutniczych. Bardzo często można spotkać się z nią między innymi na placach budowy, gdzie przeważnie używana jest do zbrojenia betonowych elementów konstrukcyjnych – fundamentów, stropów, podłóg i słupów. To jedno z najważniejszych z jej wszystkich zastosowań – stalowy szkielet z walcówki znacząco zwiększa wytrzymałość betonu na różnego rodzaju obciążenia mechaniczne. Tak powstały żelbet jest dziś bardzo powszechnie wykorzystywany w branży budowlanej, między innymi przy budowie dróg, mostów, parkingów, bloków mieszkaniowych i całej gamy innych obiektów. Walcówka może być wykorzystywana również jako półprodukt do wytwarzania innych materiałów hutniczych, a więc prętów i drutów.
To, do jakich zastosowań nadaje się walcówka stalowa, zależy przede wszystkim od jej parametrów technicznych takich jak kształt i wymiary przekroju czy gatunek oraz klasa stali użyta w jej produkcji.
Czym walcówka różni się od pręta i drutu?
Na pierwszy rzut oka walcówkę bardzo łatwo pomylić z produktami, które można z niej uzyskać – a więc z prętami i drutem. Na czym polega różnica między nimi?
Wymiary – podstawowa różnica między walcówką a drutem tkwi w wymiarach przekroju. Przykładowo, minimalna średnica walcówki dostępnej w ofercie firmy Steel Trans wynosi 5,5 mm. W przypadku drutu wynosi ona 1,8 mm.
Forma – walcówka ze względu na swoją długość (często wynosząca wiele metrów) formowana jest w zwoje. Znacząco ułatwia to jej transport oraz użycie. To główna różnica między nią a prętami, które zazwyczaj są proste i znacznie krótsze.
Cena – walcówka jako półprodukt jest tańsza od już gotowych drutów czy prętów. Wynika to z faktu, że obróbka (m.in. dalsze walcowanie w celu uzyskania drutu o mniejszej średnicy) pochłania koszty i wymaga odpowiedniego zaplecza technicznego. Dlatego wiele firm produkcyjnych kupuje walcówkę i przetwarza ją we własnym zakresie.
--------------------------------------
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana