Dlaczego beton architektoniczny doskonale sprawdza się w przestrzeni miejskiej?

Typowa przestrzeń miejska to nie tylko zabudowania, ale także elementy z betonu architektonicznego, który doskonale wkomponowuje się w każde otoczenie. Trudno przecież wyobrazić sobie park bez ławek lub centrum miasta bez donic z kwiatami i koszy na śmieci. Dlaczego do ich produkcji stosuje się beton? Jakie są zalety jego wykorzystania w przestrzeni miejskiej?
Beton architektoniczny w miejskim stylu
Projektowanie przestrzeni miejskiej dotyczy układu, wyglądu i funkcji przedmieść, centrum miast i miasteczek oraz terenów rekreacyjnych. Jest to zarówno proces, jak i wynik tworzenia miejsc, w których ludzie żyją, spotykają się ze sobą, uprawiają sport i odpoczywają. Dlatego projektowanie urbanistyczne musi uwzględniać nie tylko planowanie zagospodarowania przestrzennego, infrastruktury, formy zabudowań, ale także elementy małej architektury miejskiej.
Coraz częściej producenci małej architektury miejskiej np. firma INVESTIM, dbają o to, aby ich produkty z betonu architektonicznego wkomponowywały się w nowoczesny wygląd miasta oraz odznaczały się najwyższą jakością. Najpopularniejsze realizacje takich wyrobów to:
- ławki i leżaki
- kanapy i siedziska
- stoliki piknikowe i stoły do gry
- donice na kwiaty
- kosze na śmieci uliczne i parkowe
- stojaki rowerowe
- słupki i blokady parkingowe
- obudowy drzew.
Co ciekawe, konstrukcje z betonu mogą przybierać różne faktury zewnętrzne i ubarwienie.
Zalety betonu w przestrzeni miejskiej
Beton architektoniczny jest chętnie wykorzystywany w przestrzeni miejskiej, ponieważ jest niesamowicie trwały i niezwykle wszechstronny. Jest odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne (wodę, wiatr, ogień) oraz wytrzymuje dłużej niż jakikolwiek inny materiał budowlany. Nie pali się, nie rdzewieje ani nie gnije, więc dzięki temu nie wymaga ciągłych napraw i obniża koszty utrzymania małej architektury miejskiej.
Można go odlewać w praktycznie dowolnym kształcie i formie, co zapewnia swobodę projektowania i niemal nieskończoną różnorodność zastosowań. Dlatego też projektanci elementów w projektach urbanistycznych chętnie wykorzystują beton architektoniczny nie tylko w centrach miast, ale także w przestrzeniach zielonych i na terenach rekreacyjnych.
Ponadto beton jest materiałem budowlanym bardzo bezpiecznym dla ludzi i środowiska. Wynika to z jego trwałości, możliwości recyklingu i wydajności. Nic dziwnego, że konstruktorzy i inżynierowie nie ograniczają się w wymyślaniu coraz to nowszych elementów architektury miejskiej, które można stworzyć właśnie z betonu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Bet-Trans Spółka jawna A.J.Lewczuk
Budowlane materiały - beton
woj. mazowieckie08-110 Siedlce, Brzeska 102J
-
Nowy Dach FHU Roman Mejer
Dachy - materiały, pokrycia dachowe
woj. pomorskie83-404 Nowa Karczma, Kościerska 20
-
PHU KODMET Teresa Kodorska-Mohr
Metalowe artykuły - detal
woj. warmińsko-mazurskie11-700 Mrągowo, Mrongowiusza 81A