Czym wyróżniają się posadzki bezspoinowe?
Posadzka jest jednym z najważniejszych elementem budynków użytkowych, ponieważ przejmuje większość obciążeń powstających podczas jego eksploatacji. Jej wytrzymałość oraz własności eksploatacyjne okażą się szczególnie istotne w przypadku obiektów przemysłowych, gdzie w grę wchodzi ustawienie masywnych elementów wyposażenia, częsty ruch pieszych i środków transportu, a także kontakt z czynnikami zewnętrznymi.
Czym są posadzki bezspoinowe?
Podłoga w budynkach wykorzystywanych do celów przemysłowych musi przenosić wiele obciążeń, a także być przystosowana do znoszenia rozmaitych oddziaływań od silnych wibracji czy udarów, przez przyspieszone ścieranie związane z przemieszczaniem się pojazdów aż po zabrudzenia powodowane przez rozmaite chemikalia. Jednocześnie musi zachowywać swoją spoistość i odpowiedni stan techniczny, by nie powodować zagrożeń dla znajdujących się w budynku osób czy urządzeń. Dla uzyskania wymaganej użyteczności niezbędne będzie stworzenie powierzchni o monolitycznej strukturze, co zagwarantuje optymalny rozkład obciążeń, a przy tym ułatwi korzystanie z urządzeń transportu bliskiego oraz utrzymanie porządku przez szybkie pozbywanie się wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Sprawdzonym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o podłogi przemysłowe, będzie ułożenie bezspoinowej posadzki maszynowej, która powstanie z betonu o specjalnie dopasowanej recepturze, a następnie zostanie wykończona w sposób odpowiadający charakterystyce konkretnego obiektu np. jako posadzka utwardzana w systemie DST. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu odpowiednich rozwiązań przeciwskurczowych np. wprowadzeniu do mieszanki właściwej ilości włókien stalowych jako zbrojenia rozproszonego albo użycie klasycznych prętów lub siatek.
Przeczytaj również: Jak dbać o stan techniczny betonowych posadzek przemysłowych?
W jakich technologiach wykańcza się posadzki bezspoinowe?
Posadzka bezspoinowa określana też jako bezdylatacyjna powstaje w sposób zbliżony do konstrukcji z dylatacjami poziomymi i jest wylewana na podbudowie zabezpieczonej hydroizolacją oraz warstwą poślizgową. Jeżeli chodzi o metody wykończenia powierzchni, to dostępna jest pełna paleta rozwiązań – utwardzanie proszkowe w technologii DST (Dry Shake Topping) z użyciem włókien metalicznych, półmetalicznych lub kamienia naturalnego, a także zastosowanie posadzki cementowo-polimerowej, przygotowanie powłoki z żywicy epoksydowej, poliuretanowej czy z akrylu, a nawet szlifowania i nałożenia warstwy farby zabezpieczającej. Firma MD Projekt specjalizuje się w wykonywaniu posadzek betonowych dostosowanych do potrzeb i oczekiwań użytkownika.
Przeczytaj również: Czym charakteryzują się posadzki betonowe?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana