Czym są tzw. bonie?
Mówiąc najprościej bonie to elementy zdobiące, które wykonuje się na ścianach budynków. Mogą występować w strefie przyokiennej i przydrzwiowej, na fasadzie lub wzdłuż narożników. Bonie są elementem dekoracyjnym, który podkreśla wyjątkowy styl danej kamienicy, czy budynku jednorodzinnego. Obecnie stosuje się nieco inne sposoby boniowania niż w dawnych czasach. Jak można zrealizować ten proces dla swojego domu? Przeczytaj!
Bonie a metody ich wykonywania
Dawniej boniowanie realizowane było przez żłobienie wymyślnych kształtów na kamiennych ścianach. Dzisiaj, zwłaszcza w polskim krajobrazie dominują domy ocieplone warstwami styropianu. Dlatego bonie wykonuje się właśnie z tego typu materiału. Występują w formie prostokątnych zdobień, które znajdziesz na narożnikach domów lub przy oknach i drzwiach. Według specjalistów z firmy Sztukateria Okniński do wykonania boni służą 3 metody:
Przeczytaj również: Jak prawidłowo zamontować sztukaterię elewacyjną?
wycinanie i klejenie elementów dodatkowych ze styropianu
wycinanie wzorów w warstwie ociepleniowej
wykorzystanie gotowych elementów dekoracyjnych
Najbezpieczniej jest skorzystać z 1. i 3. opcji, które pozwalają na dołożenie warstwy materiału na już istniejącą elewację. Bonie gotowe w formie sztukaterii zapewniają najlepszy efekt ze względu na fabrycznie stworzony powtarzalny wzór.
Jak montuje się bonie elewacyjne?
Elementy ozdobne można przykleić bezpośrednio do elewacji. Bonie elewacyjne nowoczesne zapewniają niepowtarzalny efekt wizualny i estetykę nieporównywalną z pozostałymi metodami boniowania manualnego. Wykonane są twardego styropianu EPS 200, który nie odkształca się i zachowuje swoje właściwości przed długie lata.
Do przeprowadzenia prac montażowych potrzebne są podstawowe narzędzia ręczne:
miara
ołówek lub marker
nożyk do styropianu
klej do sztukaterii
pistolet do kleju
poziomica
Samo boniowanie przy pomocy gotowych elementów można podzielić na kilka etapów. Pierwszy to dokładne odmierzenia i wycięcie boni. Od precyzji zależy to, jak dobry rezultat osiągniesz. Druga sprawa to właściwe naniesienie kleju. Należy nakładać go w formie ciągłej po obrzeżach sztukaterii i punktowo na środkach. W ten sposób zapewnisz najlepszą styczność z podłożem. Na koniec pozostaje pomalowanie elementów, jeśli potrzebujesz dostosować kolor. I gotowe!
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana